Dzisiejszy dzień to jeden z najważniejszych dni w roku dla brytyjskiego futbolu. Nie chodzi wcale o to, że rozgrywany jest akurat jakiś ważny mecz, choć w przenośni można to i tak nazwać…Dziś ostatni dzień letniego okna transferowego, co oznacza ostatnią okazję na dokonanie przez kluby piłkarskie transferów. Dzień ten ma istotne znaczenie nie tylko dla kibiców, ale i dla klubowych kasjerów, gdyż sumy którymi się obraca na tym swoistym piłkarskim targowisku mogą przyprawić o zawrót głowy.
Ostatni dzień okna transferowego to czas w którym tradycyjnie zawiera się największe kontrakty i dokonuje najdroższych transferów piłkarskich. Choć samo okno transferowe trwa kilkadziesiąt dni, suma transakcji dokonywanych w jego ostatnim dniu potrafi stanowić nawet 20% wszystkich obrotów w tym czasie. Obecny sezon już przeszedł do historii, gdyż już przed ostatnim dniem okna transferowego, który wypada w poniedziałek 2 września kluby brytyjskiej ligi pobiły dotychczasowy rekord, dokonując transferów na sumę 510 milionów funtów. Poprzedni rekord wynosił dokładnie 500 milionów funtów, a już wiadomo, że aktualna kwota zostanie zdecydowanie przekroczona.
Jak mówi Alex Thorpe‒starszy konsultant z firmie doradczej Sports Business Group będącej częścią grupy Deloitte‒na ostatni dzień okna transferowego zaplanowano podpisanie szczególnie intratnych kontraktów. W tym samym czasie w zeszłym roku sumaryczna kwota transferów była o 100 milionów funtów niższa niż dzisiaj, a tylko w ostatnim dniu okna transferowego dokonano transakcji na blisko 100 milionów funtów. W tym roku może to być nawet 150 milionów lub nawet 200 milionów funtów. Te kwoty nie dziwią, jeśli wziąć pod uwagę, że tylko jeden transfer Garetha Bale z Tottenhamu Londyn do Realu Madryt kosztował 85 milionów funtów.
Angielskie kluby grające w najwyższej klasie rozgrywkowej mogą pozwolić sobie na takie wydatki, gdyż płynie do nich szeroki strumień pieniędzy gwarantowany na podstawie 3‒letniej umowy na prawa do transmisji spotkań angielskiej ligi. British Telecom wydał przez 3 lata aż 738 milionów funtów na prawa do transmisji 38 spotkań w każdym sezonie, a mające prawa do 116 spotkań w sezonie konsorcjum Sky zapłaciło z tego tytułu 2,2 miliarda funtów.
Jak widać z powyższego, sprawy piłkarskich transferów już dawno przestały być kwestią czysto sportową, a stały się częścią poważnego biznesu.