Żyjemy w czasach w których niewiele może nas już zdziwić, a mimo to od czasu do czasu pojawiają się informacje, obok których nie można przejść obojętnie. Do tej kategorii należy z pewnością zaliczyć news stacji BBC, w którym informuje ona o pewnej niecodziennej inicjatywie niemieckich browarów.
Otóż, Niemiecka Federacja Browarnicza wystosowała oficjalny wniosek do UNESCO−ONZ−towskiej agendy ds. oświaty, nauki i kultury, w którym prosi o wpisanie…staroniemieckiego prawa dotyczącego warzenia piwa na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego. Prawo to znane pod nazwą Reinheitsgebot zostało wydane w Bawarii w 1516 roku i jest uważane za pierwszy dokument na świecie, który reguluje zasady warzenia piwa. Zgodnie z nim do produkcji piwa można używać tylko wody, słodu jęczmiennego, chmielu i drożdży. Prawo to zostało wprowadzone w 1906 roku jako obowiązujące na terenie całych Niemiec. Za jego wprowadzeniem stała troska o ochronę konsumentów przed spożywaniem piwa produkowanego z niskiej jakości składników. Jak powiedział prezes Niemieckiej Federacji Browarniczej Hans−Georg Eils cyt. „to, że Niemcy wciąż są uznawane za kraj piwa i piwoszy to właśnie zasługa Reinheitsgebot”.
Niemieccy browarnicy chcą, aby Reinheitsgebot dołączył na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO do hiszpańskiego tańca flamenco czy tureckich zapasów w oliwie (!) Kirkpinar. Na wpis na Listę oczekują również: argentyńskie tango, sztuka tkania dywanów z południowego Iranu, francuska kuchnia czy ludowy taniec Basoga z Ugandy.
W komentarzu redakcyjnym, dziennikarze BBC zwracają uwagę, że Niemcy, które są wciąż największym producentem piwa w Europie (1300 browarów i ponad 5000 gatunków piwa) doświadczają od lat systematycznego spadku spożycia tego napoju w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Inicjatywa niemieckich browarników ma więc prawdopodobnie na celu odwrócenie tego trendu i ponowne wykreowanie „mody” na spożycie złocistego trunku. Podchodząc do sprawy z lekką ironią, można uznać, że niemieccy browarnicy wiedzą co robią. Któż bowiem zamawiając kolejne pełne jasne nie będzie się czuł lepiej wiedząc, że wspiera Światowe Dziedzictwo Kultury?