Wyszukiwarkowy gigant nie przestaje zadziwiać pomysłami na rozszerzenie spektrum swojej działalności, o których wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszego portalu. Przyszedł czas na kolejną nowinkę. W wydanym pod koniec ubiegłego tygodnia oświadczeniu oznajmiono światu, iż firma jest obecnie w fazie testów inteligentnych szkieł kontaktowych. Co w nich takiego nadzwyczajnego? Soczewki opracowywane przez Google umożliwiają pomiar poziomu glukozy we łzach.
Na czym polega ich działanie? Dzięki maleńkiemu chipowi i zminiaturyzowanemu czujnikowi glukozy umieszczonemu pomiędzy dwiema warstwami materiału, z którego wykonane są szkła kontaktowe można sprawdzić, czy poziom cukru w organizmie nie przekracza przyjętych norm. BBC podało, iż firma pracuje również nad włączeniem do soczewek małych światełek LED, który zapalą się, gdy stwierdzony poziom glukozy przekroczy pewien próg.
Coraz więcej firm poszukuje możliwości rozwoju działalności w kierunku tzw. wearable technology (miniaturowych urządzeń do noszenia wykorzystujących najnowsze technologie). Także analitycy przewidują, że w najbliższych latach będzie to kluczowy, rosnący rynek. Według różnych szacunków jego wzrost w ciągu nadchodzących 5 lat ocenia się na wartości między 10 a 50 mld dolarów. Specjaliści podkreślają, że szczególnie łakomym kaskiem będą wszelkiego rodzaju nowinki technologiczne związane ze zdrowiem.
Testowany prototyp soczewek umożliwia odczyt poziomu glukozy raz na sekundę. Przy jego opracowywaniu Google współdziałało z US Food and Drug Administration, by zwiększyć szansę na powszechne wdrożenie tego rozwiązania. Firma zapowiedziała również, że będzie szukać partnerów, którzy posiadają doświadczenie we wprowadzaniu podobnych nowinek na rynek. W szczególności opracowana ma zostać aplikacja, dzięki której pomiary będą dostępne zarówno dla pacjenta, jak i dla jego lekarza.
Inteligentne soczewki kontaktowe mają duże szanse na sukces rynkowy. Według International Diabetes Federation, do 2035 r. co dziesiąty człowiek na świecie będzie miał cukrzycę. Choroba ta wymaga nieustannego monitorowania stanu zdrowia pacjenta, a przede wszystkim regularnego badania poziomu glukozy. Dotychczas najbardziej popularną metodą pomiaru było mierzenie stężenia cukru we krwi za pomocą tzw. pasków cukrzycowych. Diabetykom przyjdzie jednak poczekać na to rewolucyjne rozwiązanie. Google oświadczyło bowiem, że soczewki wymagają dalszych badań i udoskonaleń. Firma dołoży jednak wszelkich starań, by odmienić trudną codzienność osób borykających się z cukrzycą.