Wszelkie rankingi mówiące o tym, obywatelom którego kraju żyje się najlepiej, wzbudzają duże zainteresowanie zarówno mediów, jak i zwykłych ludzi. W dzisiejszym wpisie prezentujemy zestawienie najbogatszych państw za rok 2013, przygotowane przez Bank Światowy. W pierwszej dziesiątce rankingu nastąpiła zaskakująca zmiana. Niestety nie dotyczy ona obecności Polski na którymś z czołowych miejsc, a spadku Szwajcarii kosztem Makau. Największe na świecie centrum kasynowe zostało uznane za czwarte najbogatsze terytorium globu.
Według danych opublikowanych przez Bank Światowy, na które powołuje się CNN Money, była portugalska kolonia może pochwalić PKB na osobę na poziomie 91.376 dolarów w 2013 r., w porównaniu do 77.196 dolarów w roku poprzednim. Wynik ten umożliwił zajęcie czwartego miejsca w przygotowanym rankingu, co jest bardzo dobrą wiadomością dla Makau. Bogatsze są tylko Luksemburg (z PKB 111.162 dolarów per capita), Norwegia (100.819 dolarów) i Katar (93.352 dolarów). Natomiast Szwajcaria spadła na miejsce piąte – PKB na mieszkańca praktycznie nie uległo zmianie i wyniosło 80.528 dolarów w 2013 r., w porównaniu do 78.929 dolarów rok wcześniej.
Czwarte miejsce w zestawieniu najbogatszych terytoriów na świecie jest powodem do zadowolenia dla specjalnego regionu administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej. Problem jednak w tym, że przychody z branży hazardowej, które umożliwiły zajęcie tak wysokiej pozycji, po raz pierwszy od pięciu lat, obniżyły się. W czerwcu kasyna zarobiły 3,4 mld dolarów, czyli o 3,7% mniej, niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym i o 18% mniej w stosunku do poprzedniego miesiąca. Ten nagły spadek wynika prawdopodobnie z dobiegających końca mistrzostw świata w piłce nożnej. Analitycy twierdzą bowiem, że mundial skłania graczy do porzucenia kasyn na rzecz zakładów online. Ponadto Makau ucierpiało również w wyniku policyjnego dochodzenia, które w ubiegłym miesiącu wykazało, że poza jednym hoteli prowadzono nielegalne operacje hazardowe dotyczące mistrzostw o wartości 600 mln dolarów.
Dalsze miejsca w rankingu zajęły: Australia (67.468 dolarów), Dania (58.930 dolarów), Szwecja (58.164 dolarów), Singapur (55.182 dolarów) i USA (53.143 dolarów), które wyrzuciły Kanadę poza pierwszą dziesiątkę najbogatszych państw. Polska z PKB per capita na poziomie 13.432 dolarów uplasowała się na 47 pozycji. To awans o 12 miejsc w porównaniu do ubiegłego roku, w którym to nasz kraj zajmował 59 pozycję (12.721 dolarów). Należy jednak zauważyć, że nie opublikowano jeszcze danych dla państw, które w poprzednim zestawieniu wyprzedzały nas w rankingu, jak chociażby Słowacji, Litwy i Łotwy. Także miejsca na podium mogłyby wyglądać inaczej, gdyby dostępne były stosowne wyniki dla Monako i Liechtensteinu, które prowadziły w rankingu kilka lat temu.