Rolnictwo, dostarczające produktów niezbędnych ludzkości do przeżycia, jest tym sektorem gospodarki, który stanowi obszar szczególnego zainteresowania. Nic dziwnego, że działalność rolnicza jest bardzo często w różny sposób dofinansowywana. Ostatnio jednak 162 kraje zrzeszone w Światowej Organizacji Handlu (World Trade Organization, WTO) zgodziły się na zniesienie subsydiów eksportowych na przetwory rolnicze. To najbardziej znaczący krok podjęty przez WTO w obszarze rolnictwa od czasów założenia organizacji.
Według doniesień BBC, kraje rozwinięte zgodziły się wstrzymać dotacje natychmiast, natomiast kraje rozwijające się muszą dostosować się do ustalonych zmian do końca 2018 roku. WTO nazwała podjęte decyzje mianem historycznych, podczas gdy Komisja Europejska stwierdziła, że będzie to dobre dla bardziej sprawiedliwej wymiany handlowej. Światowa Organizacja Handlu zajmuje się redukcją ceł oraz pozostałych barier handlowych, a także eliminowaniem praktyk o charakterze dyskryminacyjnym w handlu międzynarodowym. Jak widać teraz postanowiła zająć się rolnictwem.
Znoszenie subsydiów eksportowych dla rolnictwa ma pomóc rolnikom z biedniejszych krajów w sprawiedliwszym konkurowaniu z pozostałymi przedstawicielami sektora. Dyrektor generalny WTO Roberto Azevedo powiedział podczas sesji zamykającej szczyt w Nairobi, że podjęta decyzja czyni eksport płodów rolnych konkurencyjnym. Wciąż jednak pozostaje wiele nierozwiązanych kwestii dotyczących innych barier handlowych.
Szczyt WTO w Nairobi odbywał się pod dużą presją, ze względu na brak postępów w znoszeniu ograniczeń w ostatnich latach, m.in. w negocjacjach w Dausze, które po raz pierwszy miały miejsce w 2001 r. Przedłużający się impas doprowadził do tego, że niektóre kraje zawierały umowy w mniejszych grupach. Cele wytyczone w Dausze obejmowały: zwiększenie bezcłowego dostępu dla krajów rozwijających się, niższe cła na produkty rolne, tekstylia i odzież a także zmniejszenie dopłat zakłócających handel z krajów rozwiniętych. Jednak część krajów członkowskich WTO uważa, iż konieczne jest przyjęcie nowego podejścia do omawianych zagadnień, by możliwe było osiągnięcie znaczących rezultatów w ramach wielostronnych negocjacji.