Nikogo, kto choć raz odwiedził USA nie trzeba przekonywać jak ważny dla przeciętnego Amerykanina jest patriotyzm. Niemal na każdym kroku widać amerykańskie flagi, a hymn narodowy grany jest nawet przed szkolnymi zawodami sportowymi. W sferze gospodarczej patriotyzm manifestuje się m.in. w uczciwym płaceniu podatków i przysparzaniu dobrobytu swojemu krajowi. Te paradygmaty prowadzenia biznesu zaczynają jednak uwierać niektóre duże amerykańskie koncerny.
Pfizer–jeden z najbardziej znanych koncernów farmaceutycznych świata, ogłosił właśnie, że rezygnuje ze swoich planów połączenia się z irlandzkim koncernem Allergan. Wartość tej fuzji miała wynieść 160 miliardów dolarów i gdyby doszła do skutku byłaby największą tego typu transakcją w historii rynku farmaceutycznego. Okazuje się, że byłby to także największy przykład „inwersji”, czyli procesu na który amerykańskie władze podatkowe patrzą z rosnącą niechęcią.
Mianem inwersji Amerykanie określają działania swoich koncernów zmierzające do poszukiwania możliwości dokonywania fuzji z innymi podmiotami, przede wszystkim z krajów, gdzie obowiązują niższe stawki podatkowe. Dzięki takiemu postępowaniu, centrala danego koncernu jest lokowana poza granicami USA i cała firma uzyskuje prawo do płacenia podatków według lokalnych stawek. Przykładem inwersji jest przejęcie przez Burger King kanadyjskiej sieci kawiarni i cukierni Tim Hortons. Po tej transakcji siedzibą Burger Kinga stało się Ontario. Warto dodać, że stawka podatku korporacyjnego w USA wynosi 35%, a w Kanadzie „zaledwie” 26,5%.
Plany Pfizera zmierzające do fuzji z koncernem Allergan zostały jednoznacznie zinterpretowane jako próba dokonania inwersji. W Dublinie, gdzie miała się mieścić centrala nowej firmy, podatek korporacyjny wynosi 12,5%, a więc zdecydowanie mniej niż w USA. Nie wiadomo czy plany Pfizera podziałały mobilizująco na amerykańskiego fiskusa, ale tamtejszy Departament Skarbu ogłosił plany zmian w prawie podatkowym, które mają zapobiegać możliwości dokonywania inwersji. Wczoraj natomiast prezydent Barack Obama w swoim przemówieniu podkreślił cyt. „uczciwe firmy, które czerpią ogromne profity właśnie z tego tytułu, że są firmami amerykańskimi, powinny także poczuwać się do obowiązku płacenia podatków w kraju”.
Jak się okazało, właśnie planowane zmiany w prawie podatkowym stały się bezpośrednią przyczyną decyzji szefostwa Pfizera o anulowaniu planów połączenia firmy z irlandzkim Allergan.