Wbrew powszechnemu przekonaniu w olimpijskim złotym medalu niewiele jest cennego kruszcu. Projekty medali są specjalnie opracowywane przed każdymi Igrzyskami Olimpijskimi i muszą spełniać wymagania zapisane w Karcie Olimpijskiej. Jedną z takich wytycznych jest wykorzystanie co najmniej sześciu gram złota przy wytwarzaniu odznaczeń za najwyższe miejsce na podium.
W tym roku złote medale będą wykonane głównie ze srebra (92,5%), w ponad 6% z miedzi, a w 1,34% ze złota. Medale za pierwsze i drugie miejsce ważą po 412 gram, zaś krążek za ostatnie miejsce na podium jest o nieco ponad 50 gram lżejszy. Są to najcięższe medale w historii Igrzysk, a jednocześnie masa złota potrzebnego do ich wytworzenia to zaledwie 6 gram.
Z kalkulacji przeprowadzonej przez CNBC wynika, że wartość materiałów zużytych do wytopu złotych krążków, o które rywalizują sportowcy wynosi niecałe 650 dolarów. Do tego należy dodać koszt produkcji – wytworzenie jednego medalu wymagało dwudziestu dwóch etapów i trwało dziesięć godzin. Podczas Letnich Igrzysk w Londynie, zarówno w trakcie Olimpiady jaki i Paraolimpiady, zostanie wręczonych 4 700 takich krążków wybitych w Królewskiej Mennicy.
Pierwsze medale przyznano już dziś a wśród triumfujących sportowców znalazła się Polka Sylwia Bogacka. Choć analitycy próbują szacować cenę złotych krążków, ich prawdziwą wartość znają tylko ci, którzy poznali smak olimpijskiego zwycięstwa.