Wyniki referendum w sprawie Brexitu są od dawna znane, jednak nadal wywołują wiele emocji. Nie wiadomo bowiem ani jakie będą skutki, ani warunki wystąpienia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych. Zaniepokojenie, zarówno brytyjskich jak i europejskich polityków, wywołują przede wszystkim możliwe konsekwencje natury ekonomicznej. Wielka Brytania obawia się, że w wyniku Brexitu część firm zdecyduje się przenieść swoją działalność do innych krajów.
By przeciwdziałać temu zjawisku kanclerz skarbu George Osborne zapowiedział obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych. TIME Magazine informuje, że ma być ona niższa niż 15%. Osborne liczy na to, iż zachęci w ten sposób zagraniczne firmy do inwestowania w Wielkiej Brytanii, z kolei te, które są już tam obecne – do dalszej działalności na jej terytorium. Niektóre przedsiębiorstwa z siedzibą w Londynie rozważają bowiem przeniesienie biznesu do Dublina, Amsterdamu, Frankfurtu czy Paryża, aby nadal móc czerpać korzyści z jednolitego rynku Unii Europejskiej.
Jak podkreśla George Osborne, obniżenie stawki podatku ma na celu wysłanie sygnału, że mimo wyników referendum Wielka Brytania jest wciąż otwarta na biznes. Niskie stawki podatkowe są częścią planu kanclerza skarbu, który zamierza sprawić, by brytyjska gospodarka stała się „super konkurencyjna”. Rzecznik ministerstwa nie znał odpowiedzi na pytanie, kiedy nastąpią anonsowane cięcia. W marcu Osborne zapowiadał obniżenie stawki podatku dochodowego od osób prawnych do 17% do 2020 roku.
Były szef Światowej Organizacji Handlu Pascal Lamy zauważa, że Osborne musi wziąć pod uwagę, jak na jego plany zareaguje Unia Europejska. Jego zdaniem zapowiedzi kanclerza mogą być bowiem uznane za początek negocjacji w sprawie warunków Brexitu. Lamy przekonuje, że podatkowy dumping nie jest najlepszym punktem wyjścia do rozmów, które powinny zakończyć się ustaleniami korzystnymi zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i Unii Europejskiej. Przeciwko planom Osborne’a dość stanowczo wypowiedział się już Michel Sapin, francuski minister finansów.