Zarządzanie finansami to nie tylko domena świata biznesu – codzienne życie rodzinne także wymaga właściwych nawyków i decyzji finansowych. Zwłaszcza, że według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Utah, małżeństwa, które raz w tygodniu kłócą się o pieniądze są o 30% bardziej narażone na rozwód niż pary, dla których ten temat jest powodem niezgody jedynie raz w miesiącu. Jak wynika z innych badań, sprawy finansowe są podstawową przyczyną konfliktów między małżonkami, warto więc wiedzieć jakich błędów należy się wystrzegać.

Może się wydawać, że unikanie tematu finansów domowych jest doskonałą metodą ochrony przed małżeńskimi kłótniami, jednak brak rozmów na temat domowego budżetu prowadzi do wielu nieporozumień. Rozwiązaniem może być ustalenie kwoty granicznej, np. 500 zł powyżej której decyzje zakupowe powinny być podejmowane wspólnie. Podobnym problemem są zwyczaje związane z wydawaniem pieniędzy – jeśli małżonkowie różnią się pod tym względem, a co więcej nie rozmawiają na ten temat, niżej oceniają satysfakcję ze swojego związku. Brak zgody dotyczącej podziału pieniędzy i ich przeznaczenia może skutkować sprzeczkami przy najdrobniejszych, nawet codziennych wydatkach. Sposobem radzenia sobie w takiej sytuacji jest korzystanie z rozdzielnych kont, na których każdy z małżonków ma odłożoną część domowych pieniędzy.

Kością niezgody mogą być także różnice w podejściu do zaciągania kredytów. Niemal 76% Amerykanów deklaruje, że pieniądze, a zwłaszcza pieniądze pożyczone, są poważnym źródłem stresu w ich życiu. Rosnące odsetki czy niezdolność do spłaty raty mogą zniszczyć niejedno małżeństwo, jeśli decyzja o zobowiązaniu nie była podjęta wspólnie. Ogólnie ukrywanie zakupów i kredytów nie sprzyja relacji małżonków. Nie sprzyjają jej także pożyczki rodzinne bez względu na to, czy pomoc się otrzymuje czy się jej udziela. Mimo, że transakcja jest realizowana między bliskimi osobami dobrze jest zabezpieczyć się oficjalnym dokumentem, by nie ryzykować ochłodzenia relacji rodzinnych na przykład z teściami.

Na końcu długiej listy problemów małżeńskich, które mają podłoże finansowe jest nieumiejętność wspólnego cieszenia się z wydawania pieniędzy. Domowy finanse nie zawsze muszą być źródłem stresu czy nieporozumień, a wspólne wydatki mogą dostarczać przyjemności. Wyjazd na wakacje do Włoch, kolacja w ulubionej restauracji czy zakup pierwszego roweru dla syna, choć uszczuplają domowy budżet, wzmacniają więź małżeńską, która jest zdecydowanie bezcenna.