Od podjęcia decyzji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej minęło już ponad 3 miesiące. W tym czasie wielokrotnie zastanawiano się m.in. nad tym jaki wpływ będzie miał Brexit na inwestycje zagraniczne w Zjednoczonym Królestwie. Okazuje się, że dla francuskiego koncernu Alstom, Brexit nie stanowi bariery i nie powstrzyma koncernu przed wybudowaniem nowej fabryki pociągów w Widnes.
Alstom to międzynarodowy koncern zajmujący się infrastrukturą energetyczną i transportową. Główna siedziba firmy znajduje się we Francji w okolicach Paryża. Koncern specjalizuje się w produkcji bardzo szybkich pociągów. Zarząd firmy podjął właśnie decyzję w sprawie produkcji nowoczesnych pendolino w Wielkiej Brytanii. Być może Alstom zostanie nawet dostawcą pociągów dla nowej lini metra HS2 (ang. High Speed Two). Dzisiaj tej informacji nie sposób potwierdzić, ale jedno jest pewne: francuski koncern Alstom będzie o to zabiegał.
Szacuje się, że planowana inwestycja francuskiego koncernu stworzy 600 nowych miejsc pracy. Komentatorzy zwracają uwagę, że ta inwestycja potwierdza ożywienie w przemyśle kolejowym w Wielkiej Brytani. Dziesięć lat temu rynek brytyjski opuściła większość zagranicznych inwestorów działających w tym sektorze. W zasadzie pozostał jeden producent pociągów – Bombardier w Derby. W ubiegłym roku japoński koncern Hitachi otworzył fabrykę w hrabstwie Durham. Planowana inwestycja firmy Alstom to kolejny sygnał wskazujący na rosnący potencjał tego sektora. Firma Alstom zatrudnia 32 tys. osób na całym świecie, w tym 3,2 tys. w 12 lokalizacjach w Wielkiej Brytanii.
Warto dodać, że wobec koncernu Alstom wszczęte zostało dochodzenie z powodu zarzutów dotyczących korupcji przy zawieraniu kontraktów zagranicznych. Aż 7 osób zostało oskarżonych w związku z umowami podpisanymi w latach 2001, 2002 oraz 2004. Jedną z oskarżonych osób jest Terence Watson, który ustąpił ze stanowiska prezesa koncernu Alstom w Wielkiej Brytanii na początku tego roku. Jak widać, afera ta nie przeszkodziła w dalszej ekspansji francuskiej firmy na Wyspach Brytyjskich.