Na łamach naszego portalu często publikujemy artykuły dotyczące wymarzonych pracodawców oraz tego, jak pracuje się w największych organizacjach świata. Jednak jak wynika z doniesień medialnych, opinie na ten ostatni temat są podzielone. Zarzuty o niewłaściwą atmosferę pracy skierował pod adresem Amazona New York Times. W zamieszczonym w gazecie artykule napisano, że w firmie źle traktuje się pracowników, menadżerowie pozbywają się ich bez ogródek, a do tego nieustannie kopią pod sobą przysłowiowe dołki.
Jak donoszą BBC i CNN Money, z zarzutami nie zgadza się – co było łatwo przewidzieć – CEO Amazona Jeff Bezos. W wiadomości wystosowanej do pracowników podkreślił, że opis zawarty w artykule, w niczym nie przypomina organizacji, w jakiej pracuje, ani ludzi, którzy ją tworzą. Przyznał jednak, iż historie w nim przytoczone wykraczają poza kilka sporadycznych przypadków, jako że oparto je na wywiadach z setką byłych i obecnych pracowników. Bezos zauważył, że sektor technologiczny rozwija się bardzo dynamicznie i najwięksi walczą o przyciągnięcie oraz utrzymanie najlepszych specjalistów. Ważne jest w związku z tym budowanie pozytywnej kultury korporacyjnej. Jego zdaniem żadna organizacja, w której atmosfera pracy byłaby taka, jak opisana przez New York Timesa, nie miałaby szans na przetrwanie na tym bardzo konkurencyjnym rynku. Specjaliści mają bowiem do wyboru wielu różnych świetnych pracodawców.
CEO Amazona zachęcił pracowników do zgłaszania wszelkich nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizacji bezpośrednio do niego zapewniając, że firma nie będzie tolerować nawet pojedynczych przypadków bezdusznego traktowania pracowników. Swoje zdumienie treściami opublikowanymi przez New York Timesa wyraził również Nick Ciubotariu, szef rozwoju infrastruktury firmy. Na swoim profilu na LinkedIn zamieścił wpis, w którym podkreślił, że jest dumny z bycia częścią Amazon i gdyby organizacja rzeczywiście funkcjonowała tak, jak opisano w artykule, z pewnością by ją opuścił i publicznie poinformował o tych nieprawidłowościach. Zapewnił również, że nikt nie pozbywa się pracowników w taki sposób jak opisano oraz że nie określa się pracowników mianem „Amabot’ów”.
Jednak w oskarżeniach New York Timesa musi kryć się choć ziarenko prawdy. Świadczą o tym wyniki badania przeprowadzonego przez stronę internetową GlassDoor. Zajmuje się ona ocenianiem różnych firm jako miejsc pracy, bazując na opiniach pracowników. W ostatnim sondażu 82% respondentów wyraziło się pozytywnie o Bezosie, jednak tylko 62% poleciłoby Amazon jako miejsce pracy przyjacielowi. Dla porównania Apple jako pracodawcę rekomendowałoby 82% badanych (95% popiera Tima Cooka), Google – 92%, Microsoft – 81%. W wypowiedziach na temat Amazona podkreślano błyskotliwość pracujących tam ludzi, krytykując brak możliwości zachowania równowagi między pracą a życiem osobistym.