W biznesie raczej nikt nie kieruje się sentymentami, ani czynnikami emocjonalnymi, gdyż ostatecznym kryterium zawsze jest opłacalność danego przedsięwzięcia. Ta prawda może nie być taka oczywista, gdy w grę wchodzi ambicjonalna rywalizacja pomiędzy największymi potęgami gospodarczymi świata. Rosnące w siłę Chiny już od dawna wchodzą na rynki opanowane przez Amerykanów, a ekspansja ta rozszerza się nawet na samą Amerykę.
Jednym z symboli Ameryki jest przemysł filmowy. Hollywood ze swoimi studiami filmowymi i całą otoczką gwiazdorsko–biznesową był i nadal jest niedoścignionym wzorem na to, jak robić biznes na produkcji filmów. Korzystały także na tym wielkie sieci operatorów kinowych, gdyż trudno wyobrazić sobie nawet najmniejsze amerykańskie miasteczko w którym nie ma kina. Do największych tego typu sieci w USA należą AMC Entertainment i Carmike. Ta pierwsza posiada 387 multipleksów z 5426 ekranami, a Carmike jest właścicielem 276 kin z 2954 salami. Obie sieci nie narzekają na frekwencję, gdyż Amerykanie uwielbiają spędzać czas na wspólnym oglądaniu filmów. Interesujące jest jednak to, czy ta dobra passa się nie zmieni, gdy amerykańscy kinomani zdadzą sobie sprawę, że obie sieci należą do Chińczyków?
W 2012 roku potężna chińska grupa Wanda zakupiła za 2,6 miliarda dolarów największego wtedy amerykańskiego operatora kinowego AMC Entertainment. W ostatnich zaś dniach ogłoszono finalizację rozmów dotyczących przejęcia sieci Carmike za 1,1 miliarda dolarów. W ten sposób Chińczycy stali się właścicielami dwóch największych w USA operatorów kinowych. To jednak nie koniec ambitnych planów szefostwa Wandy dotyczących sektora filmowego. Kilka tygodni temu ogłoszono zakup słynnego studia filmowego Legendary Entertainment, znanego m.in. z takich produkcji jak Jurassic World czy The Dark Knight. Właściciel grupy Wanda, którym jest najbogatszy Chińczyk Wang Jianlin już w ubiegłym roku podejmował próby zakupu innego hollywodzkiego studia filmowego Dream Works Animation, ale wtedy strony nie doszły do porozumienia.
Wanda to chyba najbardziej znany chiński koncern działający w branży nieruchomości. Firma powstała w 1988 roku, a obecnie w samych Chinach posiada ponad 100 centrów handlowych i 80 hoteli. Wiele innych jest w trakcie budowy. Od jakiegoś czasu Wanda mocno inwestuje w branżę filmową i szeroko rozumianą rozrywkę. Jej własnością jest ponad 125 multipleksów w Chinach, a także parki rozrywki i studia filmowe. Flagowym projektem jest Wanda Xishuangbanna International–park rozrywki rozmiarami przypominający małe miasto ze szpitalem, szkołami, luksusowymi hotelami i inną infrastrukturą. W skali międzynarodowej Wanda dała się poznać właśnie z inwestycji w amerykańskie sieci operatorów kinowych, ale także w brytyjską firmę Sunseeker produkującą jachty. Wanda inwestuje także w sport. Jest udziałowcem słynnego hiszpańskiego klubu Atletico Madryt.