2 kwietnia jest Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Jego obchody mają zwracać uwagę na problemy, z jakimi borykają się osoby dotknięte tym zaburzeniem. Jednym z nich są trudności ze znalezieniem pracy, wynikające m.in. z kłopotów z nauką czy w relacjach społecznych. Z tego powodu w tym roku hasło przewodnie dnia brzmiało „Autyzm: Przewaga w zatrudnieniu”. Ciekawą inicjatywę związaną z wprowadzaniem na rynek pracy osób cierpiących na autyzm zaproponowała firma LiveCode, zajmująca się tworzeniem aplikacji na urządzenia mobilne.
Jak donosi CNN Money, przedsiębiorstwo postanowiło rozpocząć zbiórkę pieniędzy na stworzenie programu szkoleniowego dla młodych ludzi z tym zaburzeniem. W kursie online będą mogło wziąć udział 3000 osób powyżej 13 roku życia, a okres jego trwania ma wynieść między 6 a 12 miesięcy. Przedmiotem kształcenia będzie… kodowanie i tworzenie aplikacji z wykorzystaniem oprogramowania LiveCod. Firma zbiera fundusze w kwocie 350 tys. dolarów, korzystając z 45-dniowej kampanii crowdfundingowej, prowadzonej w serwisie Indiegogo.
Dzięki zebranym funduszom LiveCod chce uczyć osoby nieposiadające żadnego doświadczenia w programowaniu, kodowania i tworzenia podstawowych aplikacji, takich jak wysyłanie wiadomości, kalkulator czy zegar. Celem inicjatywy jest umożliwienie rozwoju umiejętności zawodowych ludziom cierpiącym na spektrum zaburzeń autystycznych. Osoby dotknięte tymi zaburzeniami o charakterze neurologicznym, mają problemy z rozwijaniem relacji społecznych oraz z komunikacją. Zazwyczaj jednak posiadają inne wyjątkowe umiejętności, jak chociażby biegłość w rozpoznawaniu wzorców czy drobiazgowość.
Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon wezwał w tym roku przedsiębiorców do zatrudniania osób z autyzmem podkreślając, że mają one ogromny potencjał. Problem jest poważny, bowiem ponad 80% dorosłych z autyzmem nie ma pracy. LiveCod chce choć trochę poprawić tę sytuację, stąd proponowana inicjatywa. W ramach projektu firma chce również stworzyć rynek pracy online, gdzie biorący udział w szkoleniu będą mogli reklamować swoje umiejętności, jako niezależni deweloperzy aplikacji. Część kursantów znajdzie również zatrudnienie w siedzibie LiveCod w Edynburgu.