Ludzie zamożni często dochodzą do wielkich pieniędzy latami. Niektórym z nich trudno dzielić się swoim bogactwem, inni wręcz przeciwnie hojnie wspierają różnego rodzaju inicjatywy. Niedawno do tej drugiej grupy dołączył Hamdi Ulukaya, twórca i CEO firmy Chobani, zajmującej się produkcją… jogurtów. Zobowiązał się on do oddania połowy swojego majątku, szacowanego na 1,41 mld dolarów. Skąd taki pomysł i na jakie cele ma zostać przeznaczona ta niebagatelna kwota?

Jak informuje Huffington Post, urodzony w Turcji przedsiębiorca podjął zobowiązanie w ramach inicjatywy Giving Pledge, powołanej do życia przez Warrena Buffetta i Billa Gatesa. Przystąpić mogą do niej miliarderzy, którzy dobrowolnie przekazują połowę majątku – za życia lub po śmierci – na cele charytatywne czy edukacyjne. Owo przekazanie nie jest obwarowane żadną umową, stanowi raczej coś w rodzaju moralnego zobowiązania, które podejmują bogacze. Osoby, które wzięły udział w inicjatywie mają nadzieję wywołać publiczną dyskusję na temat filantropii.

W wywiadzie dla The Associated Press, Ulukaya zapowiedział, że chce poświęcić swoje pieniądze na to, by nieść pomoc uchodźcom na całym świecie. W tym celu powołał do życia fundację Tent (zobacz), której zadaniem jest podnoszenie świadomości na temat sytuacji uchodźców oraz zapewnianie wsparcia w takich obszarach jak edukacja i opieka zdrowotna. W ubiegłym roku 43-letni Ulukaya zobowiązał się do oddania 2 milionów dolarów dla uchodźców uciekających przed przemocą w jego ojczyźnie. Zapowiedział również, iż chce zwrócić uwagę świata na problemy ludzi mieszkających w regionach objętych działaniami grupy bojowników Państwa Islamskiego.

Od swojego powstania w 2007 roku zarządzana przez Ulukayę firma Chobani przyczyniła się do znacznego wzrostu popularności jogurtu greckiego na rynku amerykańskim. Przedsiębiorca powiedział, że zainteresował się inicjatywą Giving Pledge, ponieważ spodobał się jemu pomysł oraz możliwość skorzystania z doświadczenia i wiedzy innych filantropów. Wśród bogaczy, którzy podzielili lub podzielą się majątkiem są m.in. Elon Musk, Mark Zuckerberg czy potentat naftowy T. Boone Pickens.