Publiczne przemawianie jest dla większości osób bardzo stresujące. Obawy wynikają z konieczności opanowania tekstu, mowy ciała oraz tego, iż trzeba stanąć przed mniej lub bardziej licznym audytorium, którego uwaga skupi się w całości (przynajmniej na chwilę) na mówcy. Darlene Price, prezes firmy Well Said, Inc., która zajmuje się szkoleniami z zakresu wystąpień publicznych oraz autorka książki „Well Said! Presentations and Conversations That Get Results” przekonuje, że warto wykorzystać 15 minut przed prezentacją, aby przygotować na nią swoje ciało i umysł.

Porady Price, które mają pomóc w wystąpieniach publicznych zaprezentowano na łamach magazynu TIME. Oto pierwsza część z nich.

Skorzystaj z toalety
Potrzeba pójścia do toalety jest powszechną reakcją na lęk i tremę. Zaplanuj wizytę przed prezentacją, by w jej trakcie nie przestępować nerwowo z nogi na nogę ;-)

Sprawdź miejsce prezentacji i znajdujący się tam sprzęt audiowizualny
Problemy natury technicznej są jednymi z częściej pojawiających się w trakcie różnego rodzaju wystąpień. Z tego względu tak ważne jest upewnienie się przed prezentacją, w jaki sposób zaaranżowana jest sala, czy mikrofon działa, a oświetlenie jest właściwe. Najlepiej przybyć na miejsce odpowiednio wcześniej i wszystko sprawdzić.

Poznaj i przywitaj się z publicznością
Uściśnij dłoń i porozmawiaj z tak wieloma ludźmi, jak to możliwe, zanim rozpocznie się prezentacja. Wyślesz sygnał audytorium, że jesteś osobą przystępną. Dzięki temu zabiegowi przerażające publiczne wystąpienie dla nieznajomych, przekształci się w mówienie do poznanych już osób.

Weź kilka głębokich oddechów
Lęk i stres wywołują napięcie w obrębie klatki piersiowej i w gardle, dlatego też tak ważne jest właściwe oddychanie. Nie lekceważ mocy długich, powolnych oddechów. Maksymalizują one ilość tlenu, która płynie do płuc oraz mózgu i relaksują organizm. W chwilach poprzedzających prezentację, oddychaj głęboko i świadomie.

Przećwicz pierwszą minutę prezentacji w głowie
Cokolwiek planujesz powiedzieć, zacznij wystąpienie od przytoczenia dowcipu, anegdoty ze swojego życia lub jakiejś zaskakującej statystyki. Przećwicz pierwszych kilka zdań parę razy. Wiedząc, jak chcesz rozpocząć prezentację, zyskasz na pewności siebie. A kiedy zaczniesz mówić, będziesz mógł patrzeć w oczy widzów i wywołasz odpowiednie pierwsze wrażenie.

Ciąg dalszy rad dotyczących prezentacji, już w przyszłym tygodniu.