W minionym tygodniu przedstawiliśmy na łamach naszego portalu pierwszą część porad dla osób, które występują publicznie. Wskazówki dotyczyły tego, jak wykorzystać ostatnie 15 minut przed prezentacją, by zmniejszyć stres z nią związany. Dla przypomnienia, wskazówki zostały opracowane przez Darlene Price, prezes firmy Well Said, Inc., zajmującej się szkoleniami z zakresu wystąpień publicznych. Dzisiaj prezentujemy dalszy ciąg porad dla wszystkich mówców.
Skup się na pozytywnych myślach i obrazach
Występując publicznie należy połączyć moc swojego umysłu i ciała. Przez odpowiednie myślenie można bowiem wpływać na reakcje fizyczne organizmu. Efekt? Obniżony poziom stresu, dużo lepsze samopoczucie oraz świadomość kontroli własnego ciała i umysłu. Skup się na pozytywnych aspektach – zamiast myśleć „Jestem tak zdenerwowany, że zaraz wybuchnę”, spróbuj „Jestem ekspertem w swojej dziedzinie”.
Uśmiechaj się
Zanim zaczniesz przemawiać, uśmiechnij się. I zatrzymaj ten pozytywny wyraz twarzy! Uśmiech relaksuje ciało i zapewnia dopływ endorfin do mózgu. Dzięki nim uspokajasz się i poprawiasz swoje samopoczucie. Dodatkowo wysyłasz publiczności sygnał, że jesteś pewny siebie i zadowolony z tego, że masz okazję przed nią wystąpić.
Napij się wody – ciepłej lub w temperaturze pokojowej (optymalnie z cytryną)
Dzięki tej sztuczce zwalczysz suchość w ustach, ograniczysz gromadzenie się śliny w jamie ustnej i przeczyścisz gardło. Unikaj zimnego jedzenie i napojów, produktów mlecznych oraz napojów gazowanych. Zanim zaczniesz upewnij się, że masz szklankę lub butelkę wody w zasięgu ręki.
Postaw na lekką gimnastykę
Mając do dyspozycji miejsce na uboczu, rozciągnij się trochę, zrób kilka przysiadów czy skłonów lub wybierz się na energiczny spacer po korytarzu w tę i z powrotem. Oczyścisz organizm z nadmiaru energii i wyślesz tlen do mózgu.
Przyjmij pozycję stojącą na 5 minut przed prezentacją
Stojąc, gromadzisz energię, która przyda się podczas wystąpienia. Ponadto dajesz swojemu ciału szansę na rozgrzanie się i przyjęcie pozycji gotowej do działania.
Wcielenie w życie przedstawionych wskazówek nie jest trudne, a przynieść może wiele korzyści. Mentalny spokój i pozytywne nastawienie do wystąpień publicznych sprawiają, że zmniejsza się nerwowość z nimi związana. I jeszcze kilka słów pocieszenia dla początkujących – tremę odczuwają nawet weterani przemówień. Część z nich uważa nawet, że stres przed prezentacją i związana z nim adrenalina sprawiają, że są oni lepszymi mówcami.