Najczęstszym problemem prawie każdego początkującego przedsiębiorcy jest znalezienie pieniędzy na sfinansowanie swoich pomysłów. O ile finansowanie pochodzące z funduszy venture capital czy pomoc aniołów biznesu są od dawna znane, ciekawą alternatywą jest coraz popularniejszy crowdfunding. Mianem crowdfundingu określa się współdziałanie różnych osób mające na celu wsparcie działań innych osób. W praktyce crowdfunding najczęściej polega na dofinansowywaniu przez społeczność Internetu różnych pomysłów, inicjatyw osób trzecich w zamian za określone benefity, np. zniżki, gadżety, edycje limitowane produktów lub dożywotnie miejsce na listach gości w trakcie koncertów (oferta japońskiego zespołu  Electric Eel Shock w zamian za dofinansowanie trasy koncertowej).

Pierwszy przejaw crowdfundingu datuje się na rok 1997, kiedy to fani brytyskiej kapieli „Marillion” w celu dofinansowania tournée grupy zebrali 60000 USD. Pierwszą stroną internetową pośredniczącą w crowdfundingu jest do dzisiaj istniejący serwis – artistShare, którego celem jest umożliwienie fanom wspierania artystów muzycznych. Oprócz artistShare istnieje wiele serwisów internetowych (w tym również polskich) pośredniczących w crowdfundingu nie tylko zorientowanych na muzykę, przykładowo: Kickstarter,  Peerbackers, PleaseFund.US, Pledgemusic, PolakPotrafi, Megatotal.

Jednym z największych jeśli nie największym serwisem pośredniczącym w crowdfundingu jest Kickstarter. Za pomocą Kickstartera można szukać wsparcia dla szerokiej gamy projektów – poczynając od sztuki, przez technologię, na żywności kończąc. Poniżej, w tabeli przedstawiono 5 projektów, których twórcom udało się zgromadzić najwięcej funduszy za pomocą Kickstartera.

Projekt

Kategoria

Oczekiwania

Finansowanie

1.

Pebble: E-Paper Watch

Design

100 000$

10 266 845$

2.

Double Fine Adventure

Gry

400 000$

3 336 371$

3.

Wasteland 2

Gry

900 000$

2 933 252$

4.

Shadowrun Returns

Gry

400 000$

1 836 447$

5.

Elevation Dock

Design

75 000$

1 464 706$

 

Model działania serwisu jest bardzo prosty. Po założeniu konta, na podstawie wytycznych Kickstartera należy stworzyć nowy projekt (pomysł wymagający finansowania). Autor projektu określa deadline oraz minimalną kwotę finansowania jaka jest niezbędna dla realizacji pomysłu. Jeśli projekt w określonym terminie nie uzbiera minimalnej kwoty, uzbierane pieniądze są zwracane fundatorom, a projekt jest anulowany. Jeśli projekt uzbiera minimalną kwotę, to po odjęciu prowizji dla Kickstartera oraz serwisu pośredniczącego w przepływie pieniędzy (łącznie ok. 10%), kwota uzbieranego finansowania przekazywana jest autorowi projektu. Istotną informacją dla autorów projektów jest fakt, że Kickstarter nie rości sobie żadnych praw własnościowych do projektów.