Odpowiedź jest prosta – zmień sposób w jaki myślisz o przyszłości, a uda Ci się ograniczyć (a nawet wyeliminować) stres.

Większość osób błędnie uważa, że stres jest nieodłącznym elementem życia zawodowego. Stres z jakim mamy na co dzień do czynienia jest najczęściej kontrolowalny. Sztuka polega na znalezieniu sposobu na „życie w teraźniejszości”, a nie zadręczanie się przyszłością. Wystarczy odpowiedzieć sobie na proste pytanie „dlaczego odczuwamy stres?”. Z reguły dlatego, że zastanawiamy się nad zdarzeniami, które mogą zajść w przyszłości, na które nie mamy wpływu. Przykładowo wiele osób odczuwa stres, ponieważ ma „tak dużo pracy do zrobienia”.  Brzmi, to zupełnie logicznie aczkolwiek, to nie praca powoduje stres, ale obawa o to co może się stać jeśli ta praca nie zostanie wykonana. W związku z tym, że stres jest najczęściej związany z przyszłością, najlepszym lekarstwem wydaje się, życie teraźniejszością i nie wybieganie zbyt daleko w przyszłość. Mimo, że oczywistym jest, że nie da się nie myśleć o przyszłości, poniżej przedstawiamy kilka pomysłów na skupienie się na teraźniejszości.

1.    Medytuj

Medytacja pozwala skupić się na teraźniejszości, uspokoić, zrelaksować, wyregulować oddech, poprawić koncentrację i zredukować stres.  Dodatkowym atutem, jest fakt, że medytacja jest treningiem umysłu.

2.    Ogranicz czas na planowanie

Realizacja celów jest niemożliwa bez planowania, a planowanie z natury jest związane z przyszłością – z przewidywaniem zdarzeń niekorzystnych i problemów. Ogranicz codzienne „myślenie o przyszłości” ramami czasowymi, a resztę czasu spędź na realizacji kolejnych kroków planu dnia.

3.    Nie myśl o wynikach

Świat biznesu opiera się na uzyskiwaniu jak najlepszych wyników, jednak takie wyniki z reguły są rezultatem przemyślanego planu. W związku z tym, gdy coś zaplanujesz, skup się na kolejnych krokach realizacji planu, a nie na wynikach. Jeśli realia nie będą wskazywały inaczej, miej wiarę w to, że plan, który stworzyłeś jest najlepszy i prowadzi do uzyskania dobrych wyników.

4.    Obserwuj, co działa, a co nie

W trakcie podejmowania działań zwróć uwagę na, to co prowadzi do realizacji celów, a co nie. Zamiast stresować się, że coś się nie udaje, lepiej przemyśleć w czym tkwi problem i skorygować plan.

Oczywiście łatwiej jest powiedzieć niż zrobić. Powyższe kroki wymagają dyscypliny i praktyki, ale czy nie warto spróbować i mniej się stresować?