Sytuacja na europejskim rynku pracy daleka jest od idealnej. Przynajmniej z punktu widzenia milionów osób, które od wielu miesięcy bezskutecznie szukają zatrudnienia. Pikiety odbywające się przed siedzibami rządów państw członkowskich, demonstracje oburzonych bezrobotnych i przygasające nadzieje na to, że los się w końcu odwróci – tak wygląda codzienność wielu europejskich miast. Z radą dla wszystkich poszukujących pracy przychodzi… Angela Merkel.
W wywiadzie udzielonym Stephenowi Evansowi z BBC News, kanclerz Niemiec powiedziała, że w Europie jest obecnie ok. 3,6 mln młodych bezrobotnych ludzi. Jej zdaniem ich wielką szansą jest gotowość do… zmiany miejsca zamieszkania. Jako przykład sukcesu podaje sytuację na rynku pracy we własnym kraju. Wielu młodych obywateli ze Wschodnich Niemiec nie mogło znaleźć zatrudnienia, a stopa bezrobocia szybowała ostro w górę. Rozwiązaniem okazała się przeprowadzka na południe kraju.
Angela Merkel była ostro krytykowana w Hiszpanii i Grecji za swoje stanowisko w sprawie cięć wydatków publicznych w krajach dotkniętych kryzysem. Według niej obecna stopa bezrobocia to oczywiście duży problem, natomiast jedynym jego rozwiązaniem jest powrót do wzrostu gospodarczego. Przyznała, iż nie jest sprawiedliwe, że młodzi płacą za coś czemu nie zawinili, ale niestety nie ma innego wyjścia. Mobilność, szukanie pracy w tych sektorach, w których nadal sprzedaje się produkty i usługi to jedyna możliwa droga dla bezrobotnych.
Zaznaczyła, że kroki jakie podjęto względem Grecji i Hiszpanii nie były jej pomysłem. Takie rozwiązanie wypracowała tzw. Trojka składająca się z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego oraz Unii Europejskiej. Zapytana o antyniemieckie demonstracje stwierdziła, że jako polityk i przedstawicielka rządu musi akceptować prawo obywateli do wyrażania swojego niezadowolenia. Przyznała, że jej samej zależy wyłącznie na tym, aby kraje dotknięte kryzysem szybko z niego wyszły.
Zdaniem kanclerz Niemiec, zjednoczona Europa stoi obecnie przed dużymi wyzwaniami. Konieczne jest ustalenie „w jaki sposób będzie zarabiać, co chce produkować, co wytwarzać, jak zlikwidować biurokrację i zintensyfikować handel”.