Niniejszy wpis nie jest pierwszym i na pewno nie ostatnim w kontekście oszustw i nadużyć podatkowych, których dopuszczają się międzynarodowe korporacje. Od dłuższego czasu z tym nagannym procederem stara się walczyć Komisja Europejska. Właśnie zapowiedziano kolejny krok na drodze ku przejrzystości i uczciwości przepisów podatkowych obowiązujących w krajach unijnych. Do końca stycznia Komisja ma zaproponować zestaw regulacji, które ograniczą unikanie opodatkowania przez osoby prawne. Wszystko po to, by przeciwdziałać nieuczciwym praktykom.

Międzynarodowe korporacje znajdują się pod lupą unijnych instytucji od dłuższego czasu. Pod ich adresem kierowane są zarzuty dotyczące nadużyć podatkowych. Nieuczciwe praktyki mają przyjmować formę transferu zysków do krajów o niskim opodatkowaniu a także negocjowanie preferencyjnych warunków podatkowych z rządami poszczególnych państw członkowskich. Jak donosi Reuters, unijny komisarz Pierre Moscovici zapowiedział na 27 stycznia ogłoszenie nowych środków przeciwdziałania tym praktykom.

Niektóre z zapowiadanych propozycji zobowiążą państwa członkowskie do przyjęcia jako obowiązującego zbioru dobrowolnych wytycznych, znanych jako BEPS. Ich celem jest wypełnienie luk w aktualnych międzynarodowych przepisach podatkowych. Wytyczne BEPS były popierane przez liderów największych gospodarek świata zrzeszonych w grupie G20. Moscovici zapowiedział jednocześnie, że w pewnych obszarach Komisja planuje wyjść poza rekomendacje zawarte w BEPS.

Dotyczy to m.in. odliczania od dochodu płaconych odsetek. Do tej pory korporacje przesuwały koszty z tego tytułu między poszczególnymi oddziałami rozlokowanymi w różnych krajach. Komisja zamierza rekomendować przyjęcie rozwiązania uniemożliwiającego takie praktyki. Odsetki byłyby więc odliczane w kraju, w którym są płacone. Zaproponowane mają zostać również bardziej rygorystyczne przepisy w sprawie kontrolowanych przedsiębiorstw zagranicznych oraz hybrydowych produktów finansowych, które – ze względu na swoją złożoność – umożliwiają uniknięcie opodatkowania.

W poniedziałek nakazano 35 międzynarodowym korporacjom uiszczenie 700 mln euro z tytułu niezapłaconych w Belgii podatków. Komisja Europejska uznała bowiem obowiązujący w tym kraju system korzyści podatkowych za nielegalny i ograniczający konkurencyjność mniejszych podmiotów. Aby ukrócić wspomniane praktyki, ministrowie finansów Unii Europejskiej uzgodnili w październiku automatyczną wymianę informacji o umowach zawartych z międzynarodowymi korporacjami, począwszy od 2017 roku. Zapowiadany przez Moscoviciego pakiet będzie zawierał również instrumenty zmierzające do tego, by deklaracje podatkowe firm były bardziej przejrzyste.