Popularny producent klocków nie ustaje w staraniach o to, by dzięki jego zabawkom świat stał się lepszym miejscem. Dosłownie i w przenośni. Właśnie poinformowano, że firma zamierza w ciągu najbliższych 15 lat zainwestować 150 mld koron, aby jej flagowy produkt stał się bardziej przyjazny dla środowiska. Co ważne, działania naprawcze obejmą nie tylko same klocki, ale również opakowania, w których są one sprzedawane, by były bardziej zrównoważone. Czy wpłynie to na poprawę stanu środowiska naturalnego w wymiarze globalnym?
Cóż, biorąc pod uwagę, iż LEGO wyprodukowało w ubiegłym roku 60 mld klocków i związanych z nimi elementów, małe zmiany wprowadzone w procesie ich wytwarzania i pakowania, mogą przełożyć się na znaczne zmniejszenie wpływu na naszą planetę. A przynajmniej tak uzasadnia swoje działania firma. Jak informuje CNN Money, to nie pierwsze tego typu kroki podjęte przez Lego. Producent dążył już do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla inwestując w energię wiatrową oraz zmniejszając wielkość opakowań.
W 2013 roku firma rozpoczęła współpracę z WWF, w ramach opracowywania bardziej zrównoważonych materiałów. Szerokim echem – również na łamach naszego portalu – odbiło się zakończenie przez LEGO 50-letniego partnerstwa z Shellem. Kontrakt reklamowy z petrochemicznym gigantem nie został odnowiony w wyniku nasilającej się presji ze strony Greenpeace. Bezpośrednią przyczyną protestów organizacji środowiskowej były odwierty wykonywane przez koncern naftowy w Arktyce.
LEGO zamierza opracować bardziej przyjazne dla środowiska materiały, które stanowić będą zamienniki dla tworzywa sztucznego wykorzystywanego do tej pory. CEO firmy Jørgen Vig Knudstorp podkreślił, że ważny jest nie tylko skład surowcowy i jego pozyskiwanie, ale także to, co dzieje się z produktem, kiedy kończy swój żywot. Grupa LEGO stworzyła specjalną jednostkę organizacyjną pod nazwą LEGO Sustainable Materials Centre, do której zrekrutowanych zostanie ponad 100 pracowników. Mają oni do 2030 r. opracować i wdrożyć zrównoważone alternatywy dla obecnie wykorzystywanych materiałów, przy współpracy z ekspertami i zewnętrznymi interesariuszami. Centrum powinno rozpocząć funkcjonowanie w 2016 r.