Procedury rekrutacyjne przebiegają w bardzo różny sposób. Mogą być mniej lub bardziej skomplikowane, oryginalne czy czasochłonne, wszystkie jednak łączy jedno – są stresujące. Niezależnie od stopnia przygotowania kandydata i jego osobowości, jeśli zależy jemu na stanowisku, o które się ubiega, rozmowa kwalifikacyjna zawsze wiąże się z dreszczykiem emocji i nerwów. Jak sprawić, by przebiegła lepiej i pozostawiła dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy?
Sześć rad na temat właściwego przygotowania i przebiegu spotkania zawarł w artykule dla BBC News Peter Bowes. Zestawienie powstało w oparciu o rozmowy ze specjalistami zajmującymi się rekrutacją odpowiednich kandydatów na różne stanowiska oraz z zarządzającymi portalami dla osób poszukujących pracy. Oto sześć kroków do lepszej rozmowy kwalifikacyjnej.
Bycie na czas oznacza… 15 minut wcześniej
Dzień spotkania w sprawie pracy to niewłaściwy moment by zaspać lub spóźnić się na autobus. Absolutnie niedopuszczalne jest spóźnianie się, na miejscu powinno się być kwadrans przed wyznaczonym czasem rozmowy kwalifikacyjnej. Co ważne, nie należy pojawiać się w firmie wcześniej, by uniknąć nerwowego oczekiwania na osobę rekrutującą.
Przygotowanie, nie improwizacja
Postaraj się przewidzieć pytania rekrutera w oparciu o lekturę opisu stanowiska, internetowej strony firmowej czy informacji o osobie, która będzie prowadziła spotkanie. To bardzo ważne wiedzieć z kim się rozmawia – to nie czas na hazard lecz na sprzedaż. Kandydaci powinni udzielać zwięzłych odpowiedzi, takich, które będą istotne z punktu widzenia stanowiska, o które się ubiegają. Przeanalizuj kogo firma poszukuje, jakie ma problemy i… zaoferuj im rozwiązanie w postaci swojej osoby.
Pamiętaj o uśmiechu
Żeby pozostawić rekrutera z pozytywną opinią o kandydacie, musi on najpierw wywrzeć dobre wrażenie. Odpowiedni uścisk dłoni, utrzymywanie kontaktu wzrokowego, bycie otwartym i przyjaznym a także uśmiech, to bardzo istotne czynniki warunkujące powodzenie rozmowy kwalifikacyjnej. Pomyśl sobie, że prowadzący spotkanie poszukuje osoby, z którą chce się pracować a nie spiętego nerwusa.
Trzymaj nerwy na wodzy
Nawet najlepszym zdarza się trema, jej działanie może jednak zminimalizować przygotowanie do spotkania. Przećwicz pytania i odpowiedzi na głos, wykonaj ćwiczenia oddechowe oraz koncentracyjne. Jeśli zdarzy się atak tremy w trakcie rozmowy, weź głęboki oddech i staraj się kontrolować tembru głosu. W czasie spotkania dostosuj się sposobem komunikacji do swoich rozmówców – jeśli są otwarci i wyluzowani, Ty również możesz pozwolić sobie na nieco mniej sztywną postawę. Nie bój się zadawać pytań, nawet w trakcie rozmowy a nie tylko przy jej końcu.
Nie kłam
Dzięki rozkwitowi mediów społecznościowych bardzo łatwo jest dotrzeć do osoby, która potwierdzi, bądź nie, Twoje kompetencje. Należy zatem unikać konfabulowania na temat swoich umiejętności, gdyż nieprawdziwe opowieści można w prosty i szybki sposób zweryfikować. Dołóż wszelkich starań, by Twój opis własnych dokonań był spójny z ich prawdziwą historią.
Podziękuj
Kiedy rozmowa kwalifikacyjna dobiegnie końca, w dobrym tonie jest przesłanie maila z podziękowaniem za spotkanie bądź odręcznie napisanej krótkiej informacji na ten temat. Dzięki temu pozostawisz po sobie dobre wrażenie na dłużej.