Światowy Tydzień Przedsiębiorczości powoli dobiega końca. Jednym z wydarzeń, które mu towarzyszyło był konkurs Startup Open, w którym mogli wystartować początkujący przedsiębiorcy, chcący podzielić się swoimi pomysłami. Swój udział zgłosiło 1018 start-upów, ze 101 krajów. Jury wyłoniło dziesięciu finalistów – autorów najbardziej obiecujących projektów, którzy przed ogłoszeniem zwycięzcy, będą mieli możliwość skorzystania z czterotygodniowych konsultacji z profesjonalnymi doradcami. Serwis CNBC opublikował profile finalistów:

 

  1. BrightTap to sensor zakładany na kran, który monitoruje jakość i zużycie wody. Urządzenie powstało w ramach projektu zrealizowanego w Izraelu przez Konstantina Berezina, Ariela Dracha i Alexa Sudaka.
  2. MeetHere to amerykańska aplikacja dedykowana grupom znajomych, która ułatwia proces wyboru miejsca spotkania. Dzięki śledzeniu GPS za pośrednictwem smartfonów, MeetHere pomaga ustalić optymalne miejsce (np. kawiarnię, restaurację czy kino), równo oddalone od wszystkich zaproszonych osób. Start-up powstał dzięki inicjatywie Kusha Singha, Manshu Sharmy i Jacoba Zippera.
  3. OneTest Diagnostics to brytyjski start-up biotechnologiczny. Projekt powstał z inicjatywy doktoranta z University of Cambridge, Johna Cassidy. Celem jest rozwój innowacyjnej technologii oceny reakcji organizmu na leczenie zmian nowotworowych.
  4. Freshy to pomysł rodem z Malty. Anatoliy Gatt, Valeria Lobanova, Svetlana Mitrakhovich i Gleb Eliseev stworzyli mobilną platformę w chmurze, która umożliwi rozwiązanie globalnego problemu marnotrawstwa żywności. Za pośrednictwem platformy, restauratorzy i inni przedsiębiorcy mogą sprzedać po obniżonej cenie wstępnie przetworzoną żywność, która w przeciwnym razie zostałaby wyrzucona.
  5. Openwater.in to start-up założony przez doktora Sanjiva Sambandana z Indyjskiego Instytutu Nauki. Dzięki pomysłowi naukowca możliwe jest szybkie oczyszczanie wody i uzdatnianie jej do picia.
  6. QEYE to projekt zaproponowany przez trzech egipskich inżynierów – Mahmouda AbdelAziza, Mahmouda Kotbę i Sohę Samy. Oferowane przez start-up urządzenie, wykorzystuje inteligentne kamery przemysłowe i służy do automatycznej kontroli jakości produkcji.
  7. Marini Naturals jest start-upem, który szczyci się opracowaniem receptury linii kosmetyków przeznaczonych wyłącznie do naturalnych włosów afrykańskich i dodatkowo innowacyjnym sposobem ich dystrybucji. Kenijski start-up jest dziełem Michelle Ntalami.
  8. Karz jest pomysłem na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Izraelska aplikacja na bieżąco przekazuje kierowcom informacje na temat ich niebezpiecznych zachowań za kierownicą, problemów na drodze i ogólnych warunków panujących w najbliższym otoczeniu. Pomysłodawcą aplikacji jest Danny Lahav.
  9. Boltt Sports Technologies specjalizuje się w wearable technology, czyli inteligentnych urządzeniach do noszenia, ubierania. Hinduskie rodzeństwo, Arnav i Aayushi Kishore, do tej pory zaprojektowało buty, które śledzą wybrane wskaźniki podczas biegania i trackery fitness.
  10. Cookies and Cookies to kolumbijskie laboratorium ciastek. Start-up założony przez trzy siostry – Karen, Danielę i Stephanie Carvajalino – adresuje swoją ofertę do dzieci, które w specjalnie zaaranżowanych laboratoriach mogą tworzyć smakołyki marzeń.

Jak podaje CNBC, aż 73 proc. zgłoszeń do konkursu dotyczyło inicjatyw spoza Stanów Zjednoczonych. Świadczy to o rosnącej przedsiębiorczości ludzi na całym świecie. Oby duch biznesu rozwijał się także w Polsce.