Każdy młody człowiek myślący o karierze zawodowej ma firmę marzeń, w której chciałby pracować. Najczęściej są to organizacje międzynarodowe, znane na całym świecie. To właśnie z nimi wiążą się nadzieje na spektakularny sukces zawodowy. Poza rozpoznawalnością i możliwościami rozwoju ważne jest jednak również to, aby warunki oferowane pracownikom były jak najlepsze. W rozeznaniu w tym zakresie pomagają różnego rodzaju rankingi. Na łamach CNN Money opublikowano właśnie zestawienie najlepszych pracodawców świata. Oto oni!
Miejsce 1 – Google
Praca dla technologicznego giganta to wyróżnienie. Nie tylko ze względu na prestiż firmy, ale również szeroki wachlarz programów szkoleniowych i oferowanych przywilejów. Filozofia Google jest prosta – pracownicy mają być szczęśliwi. Żeby tak się stało, udostępnia się im w miejscu pracy centra odnowy biologicznej, sale fitness, zdrowe lunche oraz bezpłatne napoje i przekąski. A to nie wszystko. Młodzi ludzie, którzy zdecydują się na założenie rodziny mogą liczyć na dłuższy urlop rodzicielski. Niezależnie od płci każdy pracownik Google może liczyć na 12 tygodni płatnego urlopu na nawiązanie więzi z dzieckiem.
Miejsce 2 – PwC (PricewaterhouseCoopers)
PwC poświęciło wiele uwagi na przeanalizowanie tego, czego milenialsi potrzebują w wymarzonym miejscu pracy, a wnioski posłużyły do stworzenia właściwej atmosfery w organizacji. Przede wszystkim w polityce kadrowej uwzględniono fakt, iż młodzi ludzie oczekują stworzenia możliwości w zakresie globalnej mobilności między oddziałami firmy, a także dawania im odpowiedzialnych zadań od pierwszego dnia pracy. Ważna jest również elastyczność czasu spędzanego w PwC – pracownicy mają możliwość takiego ustawienia grafiku, by móc np. regularnie uczestniczyć w zajęciach sportowych czy w przedstawieniu, w którym występuje dziecko. Firma bardzo mocno angażuje się również w zakresie promowania kultury różnorodności i integracji.
Miejsce 3 – Ernst & Young (EY)
W EY duży nacisk kładzie się na wspinanie się po szczeblach kariery i rozwijanie umiejętności. Każdemu pracownikowi przypisany jest doradca a także plan rozwoju zawodowego. Ponadto funkcjonują tzw. counseling families, czyli małe grupy dyskusyjne prowadzone przez partnerów EY i innych liderów. Firma jest również mocno zaangażowana w projekty umożliwiające pracownikom zdobywanie doświadczeń poza biurem. We współpracy z przedsiębiorcami ochotnicy mogą pomagać przez okres do 6 miesięcy małym firmom z rynków wschodzących, w rozwiązywaniu lokalnych problemów.
Miejsce 4 – Goldman Sachs
Bank będący wymarzonym miejscem pracy maklerów, proponuje nowo zatrudnionym programy szkoleniowe, które mają im pomóc w aklimatyzacji w nowej pracy, zanim zajmą się wykonywaniem swoich obowiązków. Ponadto oferuje programy mentorskie oraz umożliwia rozmowy z liderami z wielu branż. Co może być zaskakujące, Goldman Sachs zapewnia również elastyczne warunki pracy, sale gimnastyczne, opiekę zdrowotną oraz przyjemne kafeterie, w których można zjeść posiłek. A do tego bardzo atrakcyjne wynagrodzenie.
Miejsce 5 – KPMG
KPMG wie, jak zatrudnić i utrzymać najlepszych oraz najzdolniejszych. Firma zapewnia początkującym pracownikom zdobywanie doświadczenia poprzez umożliwianie rotacji między jej jednostkami organizacyjnymi oraz oddziałami rozsianymi po całym świecie. Atrakcyjne są również programy, w ramach których młody personel jest wysyłany do takich miejsc jak Singapur, Moskwa czy Londyn, gdzie w trakcie 18- czy 24-miesięcznych kontraktów może dowiedzieć się, jak KPMG działa na skalę globalną.
Kolejne miejsca w rankingu zajęli: Deloitte, Apple, Microsoft, J.P. Morgan, Procter & Gamble, L’Oreal, McKinsey & Company, Boston Consulting Group, Morgan Stanley, BMW Group, Sony, Unilever, Nestle, Bank of America Merrill Lynch, The Coca-Cola Company, IBM, Johnson & Johnson, Deutsche Bank oraz Adidas Group.