Po ogłoszeniu laureatów w dziedzinie medycyny czy literatury jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie, przyszedł czas na zwycięzców na polu ekonomii. Tegoroczne wyróżnienie przyznane przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk otrzymało trzech naukowców ze Stanów Zjednoczonych – Eugene Fama, Lars Peter Hansen i Robert Shiller. Badacze zostali nagrodzeni za „empiryczną analizę wyceny aktywów”.
Profesorowie Lars Peter Hansen i Eugene Fama pracują na Uniwersytecie w Chicago. Pierwszego z nich Komitet Noblowski docenił za opracowanie metody statystycznej do testowania teorii racjonalnej wyceny aktywów. Z kolei E. Fama otrzymał wyróżnienie za wykazanie, że ceny akcji w krótkim okresie bardzo trudno przewidzieć. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż pojawiające się nowe informacje niezwykle szybko dołączane są do wyceny. Prace Famy posłużyły za podwaliny kolejnych badań w tym obszarze, a dodatkowo odmieniły praktykę rynkową.
Trzeci z naukowców, Robert Shiller z Uniwersytetu Yale dowiódł na początku lat 80-tych, że w długim okresie możliwe jest przewidywanie cen akcji. Naukowiec wykazał, że fluktuacje cen akcji są większe niż dywidend. Shiller znany jest wśród ekonomistów m.in. ze swoich prac nad tzw. bańkami, które opisał w książce „Irrational Exuberance”. Był jednym z tych, którzy przewidzieli pęknięcie owej bańki na amerykańskim rynku nieruchomości.
W oświadczeniu wystosowanym przez Komitet Noblowski stwierdzono, że prace każdego z naukowców „stanowią fundament obecnego rozumienia mechanizmu działania wyceny aktywów”. Nagroda o wartości 8 mln szwedzkich koron (1,2 mln dolarów) ufundowana przez Bank Szwecji zostanie równo podzielona pomiędzy zwycięzców. To kolejne wyróżnienie dla amerykańskich ekonomistów – w ciągu ostatnich 10 lat aż 17 z 20 laureatów pochodziło właśnie z USA.