Po siedemdziesięciu latach od założenia IKEA, Ingvar Kamprad zdecydował się opuścić radę nadzorczą Inter IKEA Group – spółki wiodącej, która ma decydujący wpływ na strategię realizowaną przez znaną na całym świecie sieć meblarską. Sędziwy już biznesmen, który rozpoczynał karierę zawodową jeszcze przed osiemnastką, stopniowo wycofywał się z oficjalnego prowadzenia spółki – blisko trzydzieści tak temu ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego, teraz odchodzi na zasłużoną emeryturę.
Nowym przewodniczącym rady nadzorczej zostanie syn Ingvara Kamprada, Mathias, który podobnie jak jego dwaj starsi bracia Jonas i Peter, dorastał podpatrując i ucząc się od przedsiębiorczego ojca. Obecnie każdy z trzech synów odpowiada za cząstkę stworzonej przez ojca potęgi: Jonas za IKEA Group, Mathias za Inter IKEA Group, a Peter za działającą w branży finansowej Ikano Group. Przejęcie biznesowego dobytku przez młodsze pokolenie wiąże się z ryzykiem nieporozumień między rodzeństwem i braku spójnej wizji, jednak Kampradowie zapewniają, że zgadzają się w kluczowych kwestiach.
Rozpoznawalna marka i rozbudowana sieć sklepów stwarza wyjątkową szansę na rozwój spółki, z której IKEA zdaje się korzystać. Mimo ogólnego obniżenia popytu w Europie, IKEA nie odnotowuje spadków, zaś wyzwaniem stają się rynki Chin i Indii oraz zwiększenie sprzedaży internetowej. W ciągu minionej dekady przychody ze sprzedaży wzrosły ponad dwukrotnie, osiągając w 2012 roku wartość niemal 28 miliardów euro. Ambicją IKEA Group jest podwojenie tej sumy przed upływem 2020 roku.
Nadszedł czas, kiedy stery spółki przejmuje nowa generacja – z nowymi pomysłami będzie mierzyć się z nowymi wyzwaniami. Niektórzy, tak jak Bosse Vikingson – dziennikarz śledzący losy IKEA, twierdzą, że wpływ Ingvara Kamprada na strategię spółki w ostatnim okresie był znikomy. Mimo to, IKEA wciąż odnosi sukcesy.