Wysokie bezrobocie jest problemem wielu krajów na świecie. Trudności ze znalezieniem pracy mają zarówno ludzie bardzo młodzi, jak i przedstawiciele starszych pokoleń. Bardzo często można jednak usłyszeć głosy, że osoby młodsze są co prawda mniej doświadczone, jednak bardziej perspektywiczne niż starsze. Trudniej jest zatem znaleźć pracę tym, którzy przekroczyli wiek pięćdziesięciu lat. Jak się jednak okazuje są miejsca, w których doświadczenie zdobyte na przestrzeni długoletniej kariery zawodowej jest ważniejsze od młodości i związanych z nią zalet.
Ciekawy wpis na ten temat pojawił się na łamach internetowego wydania magazynu TIME. Przedstawiono w nim politykę zatrudnienia baru Entrepanes Díaz w Barcelonie, gdzie ceni się starszych pracowników. Branża restauratorska należy raczej do zatrudniających więcej młodych ludzi. Tymczasem właściciel baru Kim Díaz postanowił postawić na starszych. Szukając pracowników skupił się nam tym, by mieli oni ponad 50 lat. Dlaczego? Jego zdaniem cechuje ich nie tylko bogate doświadczenie zawodowe i życiowe, ale również odpowiednie podejście do wykonywanej profesji. Przekonuje, iż starsi kelnerzy traktują swój zawód jak powołanie i to decyduje o ich wyższości nad młodszymi.
Na ogłoszenie o pracy odpowiedziało 845 osób, ale posadę otrzymać mogło tylko pięć z nich. Kandydaci przesłuchiwani byli przez Díaza i jego przyjaciela Antxóna Gómeza, człowieka który pomógł zaprojektować bar, a ze względu na swoje filmowe doświadczenie posiadł również umiejętność szybkiego rozpoznawania ludzkich charakterów. Díaz bardzo wysoko ocenił osoby, które pojawiły się na rozmowach, podkreślił, że chętnie zatrudniłby 80% z nich. Przyznał, ze nie widział wcześniej tylu ludzi pełnych entuzjazmu i z tak imponującym doświadczeniem.
W Hiszpanii wysoka stopa bezrobocia jest dużym problemem. Wiele miejsca poświęcają jej krajowe media, jednak w szczególności skupiają się one na ponad 50% odsetku młodych bezrobotnych. Tymczasem bez pracy pozostaje również wiele osób w wieku 45-64 lat, które mają niewielkie szanse na zatrudnienie. Pracodawcy preferują bowiem ludzi młodych, którym mogą płacić niższe pensje. Większość z nich mieszka z rodzicami, zatem mają mniejsze oczekiwania płacowe. Starsi pracownicy mają jednak nad nimi pewną przewagę. Zdaniem Díaza bardziej skupiają się na pracy, wykorzystują swoje bogate doświadczenie, ale przede wszystkim starają się wykonywać obowiązki jak najlepiej, bo mają świadomość jak trudno byłoby im znaleźć kolejne zatrudnienie. Jak widać na rynku pracy powinno znaleźć się miejsce dla ludzi w każdym wieku.