Olimpiady kojarzą się nam ze zmaganiami sportowców, którzy w walce o medale pokonać muszą nie tylko konkurentów, ale przede wszystkim swoje słabości i chwile zwątpienia. Nie wszyscy wiedzą jednak o tym, że co dwa lata odbywają się WorldSkills Competition czyli zawody, gdzie o miejsca na podium walczy się pokazując swoje techniczne umiejętności zawodowe. Wydarzenie stanowi swoistą olimpiadę talentów m.in. w takich obszarach jak budownictwo, architektura ogrodowa czy instalacje elektryczne. A wszystko po to, by pokazać światu jak ważna jest praca i kwalifikacje tego rodzaju specjalistów.
WorldSkills Competition jest największym konkursem tego typu na świecie. Zawodnicy biorący w nim udział muszą mieć poniżej 25 lat, a ich wyboru dokonują komitety krajowe i regionalne. Swoje umiejętności prezentują zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Tegoroczne zawody miały miejsce w połowie sierpnia w São Paulo w Brazylii i uczestniczyło w nich 1200 osób. Rywalizowano w zróżnicowanych kategoriach, np. hydraulice, projektowaniu graficznym, piekarstwie czy robotyce.
Organizatorem konkursu jest WorldSkills czyli globalny ośrodek doskonalenia umiejętności i rozwoju. Główny cel jego istnienia stanowi promowanie korzyści oraz świadomości niezbędności posiadania wykwalifikowanych specjalistów w każdym społeczeństwie. Dzięki międzynarodowej współpracy między instytucjami rządowymi, edukacyjnymi oraz przedstawicielami różnych gałęzi gospodarki, inicjowane są działania na rzecz doskonalenia umiejętności oraz wymiany wiedzy. Celem WorldSkills jest również zachęcanie młodych ludzi do wybierania konkretnych, technicznych zawodów zgodnie z ich zainteresowaniami, a nie poddawanie się presji otoczenia dotyczącej np. ukończenia studiów.
Od 1950 roku organizacja zajmuje się podnoszeniem świadomości młodzieży, rodziców, nauczycieli i pracodawców odnośnie tego, iż przyszłość świata, zarówno w obszarze gospodarczym, jak i społecznym, zależy w dużej mierze od stworzenia efektywnego systemu kształcenia. Zrzeszonych jest w niej 72 członków, w ramach 45 różnych profesji. Misję WorldSkills stanowi „podnoszenie rangi i uznania dla ludzi z kwalifikacjami technicznymi oraz pokazanie jak owe umiejętności są ważne dla osiągania wzrostu gospodarczego oraz osobistych sukcesów”.
Według doniesień BBC, firmy chętnie uczestniczą w WorldSkills Competition, poszukując tam potencjalnych, utalentowanych pracowników. Zdaniem Ji Oh Songa, wiceprezesa Samsunga, który był oficjalnym sponsorem tegorocznych zawodów, zawodnicy prezentujący swoje umiejętności techniczne powinni być doceniani na równi z gwiazdami sportu. Jego zdaniem ten obszar jest dużo ważniejszy od sportu, bo wiąże się bezpośrednio ze wzrostem wydajności oraz dobrobytem społeczeństw. Ji Oh Song przyznaje, że w Korei Południowej finaliści WorldSkills Competition są traktowani jak gwiazdy, a zwycięzcy otrzymują nagrody w postaci pieniędzy, a nawet domów. Szkoda że Polska nie jest nawet członkiem opisywanej organizacji…