Obecnie w Stanach Zjednoczonych działa około 27 milionów większych i mniejszych spółek. Znaczna część z nich to mikro przedsiębiorstwa, zatrudniające zazwyczaj mniej niż pięć osób i generujące roczny przychód niższy niż milion dolarów. Wielu osobom własny mikro biznes wydaje się nieosiągalnym marzeniem, dla innych to niepotrzebna masa problemów na głowie właściciela – jakie są fakty?

Prowadząc mikro przedsiębiorstwo właściciel nie musi martwić się o dużą grupę pracowników, ani o inwestycje kapitałowe czy o duże pożyczki bankowe. W Stanach Zjednoczonych mikro przedsiębiorca nie musi także spędzać wiele czasu zajmując się administracją spółki – jego misją jest dostarczanie usług lub produktów klientom. Biznes najczęściej dobrze się kręci do momentu, kiedy właściciel poświęca mu czas. Pracujesz to zarabiasz – tak zazwyczaj funkcjonują mini spółki. Jednak, gdy przedsiębiorca – z różnych względów – nie może zajmować się firmą, los mikro spółki bywa zagrożony. Na przykład półroczna choroba właściciela, może oznaczać poważne problemy także dla przedsiębiorstwa.

Kolejnym wyzwaniem związanym z prowadzeniem mikro biznesu jest zmienność sprzedaży, przez co w niektórych okresach terminowa realizacja wszystkich zleceń jest nie lada wyczynem, podczas gdy w innych pracownicy nie mają zajęcia, a generowane koszty nie znajdują pokrycia w przychodach. Zdarza się także, że mikro przedsiębiorca stara się wszystkie operacje wykonywać samodzielnie. Jest więc nie tylko szefem firmy, ale także kierownikiem marketingu i sprzedaży, przedstawicielem handlowym, a nawet głównym księgowym. Niestety taki model rzadko kiedy się sprawdza i wcześniej czy później szkodzi nie tylko spółce, ale i zdrowiu właściciela.

W Polsce do listy trudności, które pojawiają się na drodze mikro przedsiębiorców należy dodać problemy administracyjne. Chociaż wiele mówi się o dostosowywaniu prawa czy procedur urzędowych do realiów mikro spółek, zazwyczaj właściciele zderzają się ze skomplikowanymi wymaganiami, które nie są przystosowane do ich możliwości. Mimo to, prowadzenie własnego mikro przedsiębiorstwa w wielu przypadkach jest dochodowe, a przede wszystkim daje wiele satysfakcji właścicielom.