Osoby, dla których mijający piątek był ostatnim dniem pracy w 2016 roku, z pewnością znajdą wiele plusów nadchodzącego wolnego. Jednak zalety takiego rozwiązania płyną również dla pracodawców. Okazuje się, że jeśli nie istnieją konkretne, ważne powody, dla których firma musi funkcjonować w przerwie międzyświątecznej, lepiej jest dać personelowi wolne. Dlaczego, i jakie korzyści są związane z tymi grupowymi wakacjami? Oto lista powodów opublikowana na łamach portalu Inc.com.
Poprawa produktywności
Według badań ludzie, którzy robią sobie wolne od pracy są bardziej efektywni od tych, którzy nie mają takiego zwyczaju. Należy również dodać, że najbardziej nieproduktywnym okresem w większości biur jest… okres międzyświąteczny. Dlaczego? Bo pracownicy woleliby być w tym czasie ze swoimi bliskimi i ich głowę zaprzątają właśnie takie myśli, a nie te o pracy.
Pracownicy będą zdrowsi
Rezygnacja z wakacji może poważnie zaszkodzić zdrowiu. Natomiast udawanie się na urlop może obniżyć ryzyko choroby serca o 50% u mężczyzn i 30% u kobiet, pod warunkiem wyjeżdżania na wakacje częściej niż raz do roku. Zamknięcie biura w okresie międzyświątecznym stanowi zatem zastrzyk zdrowia dla pracowników!
Większość klientów oraz partnerów biznesowych i tak nie pracuje
Jeśli Twoi klienci, dostawcy, zewnętrzni konsultanci i inwestorzy nie pracują między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, pracownicy nie będą mieli w tym czasie zbyt wiele do zrobienia. A to oznacza, że nie będą produktywni, nawet wtedy, gdy będą się starać.
Oszczędności na kosztach ogólnych
Zamknięte biuro oznacza, że nie będzie trzeba go ogrzewać, ani oświetlać. Natomiast jeśli firma pozostanie otwarta, część pracowników i tak weźmie urlop więc wspomniane koszty będą ponoszone, pomimo niepełnej obsady.
Pracownicy będą mieli tydzień wolnego, ale w pracy nie będzie ich tylko cztery dni
W normalnych okolicznościach tydzień wolnego to pięć dni bez wykonywania obowiązków przez pracownika w czasie, kiedy powinien to robić. Tym razem tylko cztery.
Będziesz uwielbiany
Jeśli dasz pracownikom wolne w okresie międzyświątecznym, z pewnością spotka się to z ich entuzjastycznym przyjęciem. Dzięki temu zwiększysz ich zaangażowanie w pracę oraz sympatię do siebie jako szefa.
Pokażesz pracownikom, że branie urlopu jest OK
Pamiętaj, że przykład idzie z góry. Jeśli pracownicy nigdy nie widzieli, jak bierzesz urlop pomyślą, że tak właśnie należy się zachowywać. Natomiast gdy zobaczą, że jeździsz na wakacje uznają, że oni także mogą odnieść zawodowy sukces, nawet robiąc sobie przerwy od pracy. Dasz im do zrozumienia, że czasem trzeba wszystko zostawić i odpocząć.
Podsumowując, zamknięcie biura w okresie międzyświątecznym to jasny sygnał dla personelu, że Ty również spędzasz czas z bliskimi, świętujesz i odpoczywasz. A to pokazuje, że jesteś normalnym człowiekiem, a nie pracoholikiem.