I to dosłownie. Marokański rząd zdecydował się na modernizację oświetlenia w meczetach finansowanych przez państwo. W 2016 roku energooszczędne instalacje i technologia słoneczna pojawią się w ponad 100 świątyniach, zaś w ciągu najbliższych pięciu lat rządowy program obejmie 15 tysięcy miejsc kultu. Jest to sposób na promowanie zielonej energii.
Jak donosi CNN Money powołując się na dane z International Energy Agency, 95 proc. energii, z której korzystają Marokańczycy pochodzi z zagranicznych, bardzo kosztownych źródeł. Nic więc dziwnego, że władze są skłonne inwestować miliardy dolarów w projekty, dzięki którym Maroko uniezależni się od importowanej energii. Zwłaszcza, że atutem położenia geograficznego kraju jest duże nasłonecznienie. Inicjatywa „zielonych meczetów”, którą objętych zostanie około 30 proc. wszystkich świątyń, ma na celu popularyzację odnawialnych źródeł energii, a w szczególności diod LED, słonecznych podgrzewaczy wody i paneli słonecznych.
Zdaniem Ahmeda Bouzida z jednej z marokańskich spółek inwestycyjnych, zastosowanie instalacji solarnych w meczetach ma przekonać obywateli do wykorzystanie ich także we własnych domach i zakładach pracy. Dowodem efektywności nowych technologii energetycznych jest przykład meczetu As-Sunna w Rabacie, którego rachunki za energię zdołano obniżyć o ponad 80 procent. Rząd zainwestował 30 tysięcy dolarów w niezbędne instalacje, zaś poziom oszczędności szacuje się na 7 tysięcy dolarów rocznie.
Jak ocenia CNN Money, cały program jest relatywnie niedrogi. Na utworzenie infrastruktury rząd zamierza przeznaczać około 2 milionów dolarów rocznie, zaś na promocję inicjatywy kolejnych 5,5 miliona dolarów. To niewiele, zwłaszcza w porównaniu z konstrukcją solarnego kompleksu na Saharze, którego koszt wynosi ponad 2,5 miliarda dolarów.
Maroko od lat inwestuje w energię odnawialną i na nadchodzące lata władze mają bardzo ambitne plany. Do 2030 roku rząd chce ograniczyć zużycie energii przez gospodarstwa domowe i przemysł o 20 procent. Dodatkowo ponad połowa zapotrzebowania ma być pokryta dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Inicjatywa „meczetów świecących przykładem” jest jednym z kroków do realizacji wyznaczonych celów.