W różny sposób na przestrzeni dziejów władze walczyły ze zorganizowaną przestępczością. Niektóre metody były bardziej skuteczne, inne mniej, ale chyba nikt jeszcze nie wpadł na pomysł, aby pozbawić przestępców nielegalnie zgromadzonych pieniędzy poprzez … ich wycofanie z obiegu. Takie oryginalne rozwiązanie zaproponował właśnie prezydent Wenezueli, który chce w ten sposób walczyć z tamtejszą mafią.
Wenezuela od dłuższego już czasu zmaga się z poważnymi kłopotami gospodarczymi. Stan permanentnego kryzysu, którego przyczyną jest według opozycji nieudolność władz, doprowadził do poważnych braków w zaopatrzeniu i gwałtownego osłabienia wenezuelskiej waluty. Towarzysząca kryzysowi hiperinflacja tylko pogarsza sytuację. Nic dziwnego, że w takich warunkach kwitnie zorganizowana przestępczość, a prym wiodą gangi przemytników, którzy zarabiają krocie na spekulacji i przemycie towarów z sąsiedniej Kolumbii. Gangi wykorzystują fakt, że obywatele Wenezueli wyprzedają miejscową walutę po czarnorynkowym, niższym niż oficjalny kursie, chcąc w ten sposób zdobyć „twarde” dewizy w postaci amerykańskich dolarów czy kolumbijskich pesos. Skupione od obywateli wenezuelskie bolivary, przestępcy wykorzystują do zakupu subsydiowanych przez tamtejszy rząd towarów, które następnie przemycają do Kolumbii i sprzedają z zyskiem, otrzymując w zamian dolary USA lub pesos. W ten sposób koło się zamyka.
Opisany proceder prowadzi do kumulacji w rękach przestępców znacznych ilości wenezuelskich banknotów. Szczególną popularnością cieszą się banknoty o nominale 100 bolivarów (równowartość około 2 centów amerykańskich). Zdaniem wenezuelskich władz, w sąsiedniej Kolumbii znajdują się całe magazyny z paczkami tych banknotów. Ocenia się, że grupy przestępcze zmagazynowały tam około 50% z ogólnej liczby 6 miliardów banknotów 100–bolivarowych będących w obiegu.
Mając powyższe na uwadze, prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zarządził bezprecedensowy krok, polegający na wycofaniu z obiegu wszystkich 100–bolivarowych banknotów. Obywatele dostaną na wymianę posiadanych banknotów zaledwie 10 dni. W tym czasie granice Wenezueli będą praktycznie zablokowane, w celu uniemożliwienia grupom przestępczym wwiezienia z zagranicy posiadanych banknotów. Wszystkie nie wymienione banknoty po dziesięciu dniach od początku wymiany utracą jakąkolwiek wartość. Wycofane z obiegu banknkoty będzie można wymienić na nowe, wyższe nominały 200 i 500 bolivarów.