Nawet w krajach o najwyższym poziomie cywilizacyjnego rozwoju los samotnych matek bywa nie do pozazdroszczenia. Zmagają się one na co dzień z trudami wychowania dzieci, dbając jednocześnie o ekonomiczny byt swoich rodzin, co kosztuje mnóstwo sił i wyrzeczeń. Niemniej jednak, w krajach rozwiniętych takie kobiety mogą liczyć na mniejszą lub większą pomoc instytucji państwa. Co jednak z tymi kobietami, które doświadczają losu samotnego macierzyństwa w mniej rozwiniętych krajach?
Okazuje się, że problem ekonomicznego upośledzenia samotnych matek nie jest problemem nie do pokonania. Modelowym przykładem tego, jak można efektywnie pomagać takim kobietom jest … Gujana. Dziennikarze BBC odwiedzili ten kraj, gdzie rząd wraz z jednym z banków (GBTI) uruchomił program tanich pożyczek (WOW) właśnie dla samotnych matek. Pożyczki są nisko oprocentowane (6%), udzielane na okres dwóch lat i służą do sfinansowania niewielkich firm (to chyba zbyt duże słowo) prowadzonych przez samotne matki.
Reporterzy BBC przytaczają w swoim reportażu przykłady kobiet, które stały się beneficjentkami programu. Jedna z nich samotnie wychowująca po śmierci męża dwóch synów, dzięki dwukrotnemu zaciągnięciu pożyczki WOW (maksymalna kwota jednej pożyczki to ok.1100 USD) powiększyła przydomową uprawę popularnej w Ameryce Łacińskiej przyprawy‒słodkiego pieprzu do rozmiarów niewielkiego gospodarstwa rolnego. Dochody uzyskiwane ze sprzedaży pieprzu pozwoliły jej na kształcenie synów, a także uniezależniły finansowo. Co ważne, kiedy kobieta po raz pierwszy zaciągała pożyczkę była w wieku … 59 lat. Niewiele banków zdecydowałoby się udzielić jej pożyczki na komercyjnych zasadach. Co prawda program WOW również przewiduje ograniczenia wiekowe, ale w bardzo szerokim zakresie od 18 do 60 lat.
Innym przykładem na to jak WOW pomógł osobie w trudnej sytuacji jest Stephane Rutherford. Ta 40‒letnia matka dwóch synów prowadziła niewielki punkt oferujący soki owocowe. Skromne środki własne nie pozwalały jej rozwinąć działalności, a brak funduszy na zakup owoców powodował, że jej punkt był otwarty tylko w niektóre dni. Obecnie, dostawy świeżych owoców odbywają się codziennie, a w ofercie znajdują sie takie specjały jak zupy owocowe czy koktajle.
Szefowa WOW przyznaje, że program odniósł duży sukces, ale wskazuje również na konieczność systemowego wspomagania samotnych matek już w trakcie prowadzenia przez nie swoich firm. Dużą pomocą byłoby dofinansowanie transportu szkolnego dla dzieci czy nawet umożliwienie zakupu mundurków szkolnych po preferencyjnych cenach. Na to jednak jeszcze władz Gujany nie stać…