Znana międzynarodowa organizacja dobroczynna Oxfam opublikowała raport dotyczący struktury dochodów obywateli Wielkiej Brytanii. Wyniki opracowania, które zostało oparte m.in. na danych pozyskanych od organizacji finansowych oraz instytucji publicznych, mocno zaskakują. Okazuje się, że Wielka Brytania jest krajem, gdzie nierówności społeczne są jednymi z największych wśród państw rozwiniętych gospodarczo.

W raporcie Oxfam przywołano dane, które w bardzo obrazowy sposób pokazują skalę nierówności społecznych w Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że 1% najbogatszych Brytyjczyków posiada aż 20–krotnie większe zasoby finansowe, niż 20% najuboższych obywateli. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że 634 tysiące najlepiej sytuowanych Brytyjczyków posiada 23% majątku znajdującego się w prywatnych rękach. Z kolei 13 milionów najbiedniejszych jest właścicielem zaledwie 0,8% całego prywatnego majątku na Wyspach Brytyjskich. Jeżeli wziąć pod uwagę 10% najbogatszych Brytyjczyków, to w rękach tej grupy osób znajduje się ponad połowa majątku całego społeczeństwa.

Bazując na opublikowanym raporcie, szefostwo Oxfam wyraziło opinię, że cyt. „tak duże nierówności społeczne mogły być jedną z głównych przyczyn dla których brytyjskie społeczeństwo opowiedziało za Brexitem. Ogromna grupa społeczna najbiedniejszych, która poprzez swoją sytuację ekonomiczną jest wykluczona z życia społecznego i politycznego, wyraziła w ten sposób swoje niezadowolenie, mając jednocześnie nadzieję, że Brexit coś zmieni w ich sytuacji”.

Oxfam wezwał brytyjską premier Theresę May do cyt. „likwidacji przepaści pomiędzy tymi co mają za dużo, a tymi co nie mają prawie nic”. Propozycje organizacji sprowadzają się do czterech punktów. Po pierwsze, należy zapewnić większą reprezentację przedstawicieli pracowników w ciałach decyzyjnych poszczególnych firm. Po drugie, firmy muszą otrzymać zachęty do inwestowania w podnoszenie kwalifikacji swojego personelu np. poprzez dopłaty do szkoleń. Po trzecie, konieczne jest wprowadzenie zasady znanej jako 20:1, co oznacza, że najwyższe wynagrodzenie może stanowić maksymalnie dwudziestokrotność najniższego wynagrodzenia w danej firmie. Po czwarte, wprowadzenie polityki uniemożliwiającej korzystanie przez firmy z rajów podatkowych, tudzież unikania przez nie opodatkowania poprzez wyprowadzanie zysków poza granice kraju.

Jak podkreśliła Rachael Orr–dyrektor w Oxfam cyt. „nierówności społeczne to ogromna przeszkoda nie pozwalająca walczyć z biedą. Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia w naszym kraju. Czas najwyższy, aby zacząć na poważnie walczyć z tym zjawiskiem”.