Nie napawa optymizmem ostatni raport sporządzony przez Międzynarodową Organizację Pracy (ILO). Wynika z niego, że perspektywy zatrudnienia dla osób młodych w ciągu następnych pięciu lat będą się pogarszać, a bezrobocie w tej grupie wiekowej będzie rosnąć.

Eksperci ILO przewidują, iż wskutek obecnego kryzysu plaga bezrobocia wśród młodych ludzi rozleje się z krajów wysokorozwiniętych na tzw. gospodarki wschodzące. Do 2017 roku stopa bezrobocia wśród młodych ludzi może osiągnąć poziom 13% w skali globalnej.

Raport ILO ostrzega, iż tym co jest najbardziej niepokojące jest fakt, że wielu młodych ludzi straciło nadzieję w powodzenie jakichkolwiek starań związanych z szukaniem zatrudnienia. Autorzy raportu wzywają w związku z tym rządy poszczególnych krajów do pilnego opracowania programów aktywizujących, a nawet do dotowania miejsc pracy dla młodych osób. Jako przykład krajów wprowadzających z sukcesami podobne programy, autorzy opracowania wskazują Austrię, Danię czy Szwecję.

Ekkehard Ernst‒szef zespołu przygotowującego raport podkreślił, iż “programy aktywizujące młodych ludzi poszukujących pracy mają tę zaletę, że angażują te osoby w pożyteczną działalność, ograniczają stres związany z brakiem pracy oraz dają nadzieję na jej podjęcie w przyszłości”. Ernst dodał, iż przewidywania ILO dotyczące europejskiego rynku pracy mówią co prawda o lekkim spadku bezrobocia wśród młodych, niemniej jednak jest to fakt mający swe źródło nie w polepszaniu się sytuacji na rynku pracy, ale w tym, że wielu młodych straciło jakąkolwiek motywację do szukania pracy. Ci ludzie nawet nie rejestrują się jako bezrobotni, co „fałszuje” statystyki, dając złudny efekt poprawy na rynku pracy.

Autorzy raportu wskazują, iż do 2017 roku najgorsza sytuacja w badanym obszarze wystąpi w Ameryce Łacińskiej, Afryce Północnej i krajach azjatyckich. Wiąże się to z kryzysem w strefie euro, gdzie osłabienie importu uderzy bezpośrednio we wschodzące gospodarki krajów rozwijających się.

Dla wymienionych regionów eksperci ILO przewidują stopy bezrobocia w 2017 roku odpowiednio 28,4% i 26,7% dla Środkowego Wschodu i Afryki Północnej.