Syndrom wypalenia zawodowego, który powoduje, że dotychczasowa praca przestaje dawać satysfakcję, często jest spowodowany nadmiernym stresem i zbyt intensywną koncentracją na pracy. Zazwyczaj dotyka on osoby wykonujące zawody wymagające kontaktu z ludźmi, na przykład nauczycieli albo lekarzy. Do grupy ryzyka należą także dyrektorzy generalni zarządzający dużymi przedsiębiorstwami, którzy pracują pod ogromną presją, a od ich decyzji zależą losy spółek. Okazuje się, że dobrym sposobem na uniknięcie wypalenia jest dbałość o… kondycję fizyczną.
Według badań przeprowadzonych przez Harvard Medical School, 96% naczelnego kierownictwa czuje się w pewnym stopniu wypalona, przy czym jedna trzecia zarządzających przyznaje, że problem jest naprawdę poważny. Przykładem może być chociażby historia Antonio Horta-Osorio – CEO Lloyds Banking Group, który pod koniec 2011 roku wziął dwa miesiące urlopu z powodu wyczerpania, a do pracy wrócił dopiero po dokładnych badaniach lekarskich. Steve Tappin, trener współpracujący z menedżerami przekonuje, że świetną metodą rozładowania emocji jest uprawianie sportu, które pozwala zachować nie tylko kondycję fizyczną, ale i energię mentalną.
Do rad Tappina zdecydowanie stosuje się Allan Zeman – szef Lan Kwai Fong Group – i codziennie znajduje półtorej godziny na ćwiczenie. Jego zdaniem wysiłek fizyczny umożliwia utrzymanie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Podobnie uważa Joseph Chen, założyciel i CEO chińskiego portalu społecznościowego Renren, podkreślając, że pełen stresu tryb życia wymaga dużej wytrzymałości fizycznej. Co więcej Chen twierdzi, że sport pomaga mu zdystansować się i z nową energią powracać do pracy. Z kolei inni menedżerowie czerpią inspirację ze sportu, zwłaszcza w obszarze tworzenia wizji i długoterminowej strategii, które są podstawą mistrzowskiego treningu sportowców.
Chociaż wskazówki Tappina są skierowane przede wszystkim do menedżerów wyższego szczebla, wydaje się, że korzystać z nich powinni wszyscy, nie tylko ci, szczególnie narażeni na stres w pracy. Wysiłek fizyczny oczyszcza umysł ze zbędnych myśli i relaksuje ciało, więc warto poświęcić chwilę na regularne ćwiczenia.