Zawsze kiedy podejmujemy się kolejnego przedsięwzięcia, istnieje ryzyko porażki. Niezależnie czy zaczynamy nową pracę, zakładamy firmę czy też realizujemy projekt, musimy zdawać sobie sprawę z tego ryzyka. Co zrobić kiedy, mimo naszych starań, porażka staje się faktem? Jak poradzić sobie z negatywnymi myślami i jak bez strachu podjąć kolejne wyzwania? Rady udzielone przez Whitney Johnson na łamach bloga Harvard Business Review mają pomóc zrozumieć, jak zachować się w obliczu porażki, aby płynęło z niej więcej korzyści niż strat.
Przede wszystkim należy dać sobie prawo do smutku. Nikt nie oczekuje, że od razu uznamy swój błąd i przejdziemy nad nim do porządku dziennego. Odczuwanie żalu jest naturalną rzeczą i należy dać sobie na to czas. W przeciwnym wypadku grozi nam zniechęcenie i wypalenie, kiedy negatywne emocje nagromadzą się i zwyczajnie podetną nam skrzydła. Tłumienie tych emocji skutecznie zmniejsza chęć do działania.
O ile smutek jest wskazany, o tyle wstyd powinniśmy jak najszybciej odrzucić. Najlepiej starać się o nim nie myśleć, a już na pewno nie rozważać w kółko „co teraz powiedzą inni”. Każdy ma prawo do pomyłki i z pewnością każdy ma ich kilka na koncie. Ponadto, w pamięci innych osób wydarzenia, którymi jesteśmy poruszeni, zatrą się prawdopodobnie dużo szybciej niż w naszej.
Najważniejszą kwestią pozostaje jednak wyciągnięcie właściwych wniosków. Porażka to najcenniejsza lekcja, powinna zatem przysłużyć się naszej przyszłości i pomóc uniknąć kolejnych. Przemyślmy dokładnie co i dlaczego poszło nie tak, ustalmy jak się uchronić przed podobnymi sytuacjami, co zmienić w swoim sposobie myślenia lub pracy. Trzeba zrobić wszystko, żeby błąd zmienić w cenne doświadczenie, które wykorzystamy do samodoskonalenia się.
Porażka jest bez wątpienia nieodłącznym elementem drogi do sukcesu. Strach przed popełnieniem błędu sprawia, że nie chcemy podejmować niezbędnego w biznesie ryzyka. Tymczasem wielkie osiągnięcia są z reguły poprzedzone potknięciami. Kluczowe jest wyciągnięcie z nich właściwych wniosków i danie sobie prawa do popełniania błędów. Tylko wtedy możliwe będzie przekucie porażki w sukces.