Studenci i dzieci w przedszkolu je uwielbiają, a naukowcy dowodzą, że  krótka drzemka może być korzystna dla zdrowia i poprawia samopoczucie.

Badacze zajmujący się snem odkryli, że ilość potrzebnego snu zależy od kondycji mózgu. Jeśli mózg funkcjonuje na pełnych obrotach, to nie wymaga snu. Jednak od czasu do czasu niezbędna jest chwila odpoczynku i co ciekawe wcale nie taka długa. Okazuje się, że mózg potrafi „odświeżyć” się w ciągu zaledwie 20 minutowej drzemki (tzw. Power nap lub turbo nap). Jak wykazują badania takie 20 minutowe drzemki prawie zawsze są źródeł świeżej energii i nowych pomysłów. Ponadto, gwarantują że po pracy nadal czujemy się energiczni i nie zasypiamy przed telewizorem.

Dr Sata Mednick autorka książki „Take a Nap! Change Your Life” twierdzi, że przede wszystkim należy zwrócić uwagę na „uwarunkowania” drzemki i wymienia następujące porady dla tych, którzy dążą do „idealnej drzemki”:

  1. Podstawą jest aspekt psychologiczny: należy sobie uświadomić, że drzemka nie jest związana z lenistwem, wpływa korzystnie na produktywność jak również koncentrację;
  2. Drzemkę najlepiej odbyć rano lub w okolicach lunchu, późno popołudniowe drzemki wiążą się z ryzykiem wpadnięcia w głęboki sen, pobudka po takiej drzemce powoduje, że zamiast czuć się rześko czujemy się co najmniej zamroczeni;
  3. Należy unikać produktów, które zaburzają zdolność do zaśnięcia np.: duże ilości kofeiny, tłuste czy słodkie posiłki; a w zamian, na godzinę czy dwie przed planowaną drzemką warto zjeść coś bogatego w wapno i białko, które sprzyjają zasypianiu;
  4. Istotne jest również miejsce – czyste, spokojne, ciche, gdzie telefony i osoby trzecie nie będą przeszkadzać;
  5. Pomieszczenie do drzemki powinno być zaciemnione, ciemność stymuluje wytwarzanie melatoniny – hormonu  związanego ze snem;
  6. Trzeba pamiętać, że temperatura ciała spada w trakcie zasypiania, dlatego warto zaopatrzyć się w koc;
  7. Gdy już jesteśmy odprężeni i gotowi do snu pozostaje ustawić budzik na planowany czas drzemki (typy drzemek poniżej).

Ile trwa dobra drzemka? Wyróżnia się 5 poziomów drzemki w zależności od czasu jej trwania:

  1. Nano drzemka – 10-20 sek. W tej chwili jeszcze nie potwierdzono jaki wpływ na mózg mają tak krótkie drzemki.
  2. Mikro drzemka – 2-5 min. Bardzo efektywne w celu pozbycia się uczucia senności.
  3. Mini drzemka – 5-20 min. Wpływają na wzrost koncentracji, wytrzymałości, wydajności i przyśpieszają proces uczenia się.
  4. Turbo drzemka (power nap) – 20 min. Zawiera korzyści płynące z mikro i mini drzemki, a dodatkowo wpływa korzystnie na pamięć mięśniową oraz oczyszcza umysł z niepotrzebnych informacji, co wspomaga z pamięć długotrwałą (zapamiętywanie zdarzeń, nazwisk).
  5. Leniwa drzemka – 50-90min. Wpływa korzystnie na percepcję oraz przetwarzanie informacji. Wspomaga regenerację kości i mięśni.

Na przekór powszechnej opinii drzemki nie są domeną osób leniwych czy z depresją. Wśród słynnych osób doceniających korzyści płynące z drzemek są takie postacie jak: Bill Clinton, Lance Armstrong, Leonardo da Vinci czy Thomas Edison. Konkludując, dobrze dopasowana drzemka może przynieść wiele korzyści należy, jednak pamiętać by nie była za długa.