Dla wielu uczniów i studentów wakacje nie są okresem beztroskiej laby, imprez na plaży oraz lenistwa, a czasem wytężonej pracy. Staże i letnie praktyki stanowią interesującą alternatywę dla tych, którzy chcą zdobyć niezbędne na dzisiejszym rynku pracy doświadczenie. Dają możliwość poznania od podszewki specyfiki organizacji działających w różnych branżach oraz plusów i minusów określonych zawodów. Najlepsi stażyści i praktykanci otrzymują często propozycje pracy od firm, w których spędzili w wakacje.

Pierwsze dni na stażu są bardzo stresujące, większość osób nie wie: w co się ubrać, jak się zachować, czego oczekiwać ze strony przełożonych i współpracowników oraz co zrobić, by nauczyć się jak najwięcej. Oto kilka kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę by przetrwać okres praktyk i zrobić dobre wrażenie.

Dress-code

Dostosuj się do zasad panujących w firmie. Pierwszego dnia nie pojawiaj się w klapkach i krótkich spodenkach, chyba że będziesz pracował w klubie przy plaży :-) Obserwuj jak ubierają się inni. Dbaj o stan swoich rzeczy, nie powinny być pomięte lub podarte. Unikaj strojów wyzywających.

Relacje z ludźmi

Traktuj wszystkich, niezależnie od tego na jakim stanowisku pracują, profesjonalnie i z szacunkiem. Od każdego możesz się wiele nauczyć! Słuchaj uważnie i ze zrozumieniem. Nie obgaduj współpracowników i nie szerz plotek. Szczegóły swojego życia osobistego pozostaw dla siebie.

Nastawienie do pracy

W pierwszym tygodniu praktyk umów się ze swoim przełożonym, aby ustalić jakie zadania dla Ciebie przewidział. Omów projekty, którymi chciałbyś się zająć i umiejętności, które zamierzasz nabyć w trakcie stażu. Pokazuj, że jesteś pozytywnie nastawiony do prac, które wykonujesz, nawet jeśli są nudne. Pamiętaj – gdy przełożony zauważy, że z przyjemnością wywiązujesz się ze swoich obowiązków, chętniej powierzy Tobie bardziej odpowiedzialne zadania. Obserwuj uważnie wszystko, co dzieje się dookoła Ciebie. Inicjuj rozmowy, również te na temat życiowych pasji oraz dotychczasowych doświadczeń. Nie bój się zadawać pytania, zwłaszcza jeśli chcesz rozwiać wątpliwości związane ze swoim stanowiskiem pracy. Zgłaszaj się, jeśli przełożony poprosi o pomoc.

Nawiązywanie kontaktów

Wykorzystaj praktyki jako okazję do zbudowania sieci kontaktów z menadżerami oraz innymi praktykantami. Mogą one w przyszłości posłużyć do uzyskania referencji czy rekomendacji do pracy.

Podsumowanie praktyk

W czasie stażu skrupulatnie notuj wszystkie umiejętności, jakie pozyskałeś oraz zadania, które wypełniłeś. Notatki te przydadzą się, kiedy będziesz przygotowywać CV.  Zachowaj pochlebne maile i opinie wyrażone na piśmie, aby mieć możliwość skontaktowania się z osobami, które je napisały. Być może kiedyś wystawią Tobie potrzebne referencje.

Pożegnanie i… podtrzymywanie kontaktu

Zanim lato się skończy, zbierz namiary na swoich kolegów z pracy i wyślij im podziękowanie za współpracę. Podtrzymuj kontakt po opuszczeniu firmy. Jeśli sprawdziłeś się na stażu, pomyślą o Tobie jak tylko pojawi się jakiś wakat.

Wnioski na przyszłość

Być może nie myślisz jeszcze o pracy na pełen etat. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wzorowo wywiązać się ze swoich zadań, zbudować trwałe relacje ze współpracownikami i pozostawić po sobie dobre wrażenie. Nigdy nie wiadomo z kim, kiedy i w jakich okolicznościach zawodowych przyjdzie się nam spotkać. Kolega ze stażu może zostać Twoim potencjalnym szefem, a dobre słowo sekretarki do jej odpowiedniczki w innej firmie sprawi, że uda Ci się umówić na rozmowę z teoretycznie nieosiągalnym menadżerem. Pamiętaj o tym pierwszego dnia praktyk… :-)