Według Międzynarodowej Agencji Energii około 585 milionów ludzi w Afryce nadal nie ma dostępu do elektryczności. Jedynie 14,2% mieszkańców obszarów wiejskich tego drugiego co do wielkości kontynentu na świecie jest podłączonych do sieci energetycznej.
Czy wyobrażałeś sobie kiedyś Czytelniku, że mieszkasz w małej wiosce, w której nie ma sieci energetycznej? O zmroku nie możesz zapalić światła, nie działa lodówka, pralka, komputer, suszarka i inne urządzenia elektryczne, których zwykle używasz każdego dnia. Nie możesz nawet naładować baterii w telefonie komórkowym, o ile oczywiście go posiadasz… Jak to jest żyć w odległej wiosce, w której jedynym źródłem energii jest energia słoneczna i co zrobić, gdy słońce nie świeci?
Firma Azuri-dostawca systemów solarnych twierdzi, że znalazła odpowiedź na to pytanie. Azuri proponuje niewielkie systemy solarne o mocy 5W każdy o nazwie Home Start, które przy dużym nasłonecznieniu zapewniają oświetlenie dwóch pokoi przez osiem godzin oraz np. naładowanie telefonu komórkowego. Cena zestawu np. w Kenii wynosi 220 kenijskich szylingów tygodniowo czyli równowartość około 2 dolarów amerykańskich. Firma Azuri sprzedała już około 80 tys. tego typu zestawów solarnych.
HomeStart to nie jest tylko proste urządzenie magazynujące energię, ale cały inteligentny system, który rozpoznaje nawyki użytkowników, a także monitoruje stan pogody, tak aby w słoneczne dni oszczędzać energię i zachować ją na czas, gdy energia słoneczna nie będzie dostępna.
Inna firma, Aleutia dostarcza podobne rozwiązania dla ugandyjskich szkół. W pakiecie startowym znajdują się panele słoneczne, 10 komputerów o obniżonym poborze mocy, projektor LED i sprzęt do łączności satelitarnej w technologii 2 G. Taki pakiet kosztuje co prawda 9,5 tysiąca USD, ale zakupiło go już 137 ugandyjskich szkół. To jedyna możliwość skorzystania z dobrodziejstw cywilizacji tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej.
Według BNEF Global Solar Market Trends Report, który ukazał się w 2016 roku w całej Afryce i Azji aż 1,2 miliarda ludzi, którzy nie mają dostępu do elektryczności, wydają każdego roku około 27 mld $ na alternatywne źródła energii.