W poprzednim artykule „Turbo drzemka – dlaczego warto?” skupiliśmy się na tym czym jest drzemka, jakie są jej typy oraz jak przygotować się do idealnej drzemki. Trzeba również przypomnieć, że za najefektywniejszą uznaje się 30 minutową tzw. „turbo drzemkę”, warto więc zastanowić się jakie z niej płyną korzyści. Poniżej przedstawiono listę kilku najważniejszych:
- Ograniczenie stresu – kilka minut na kanapie czy nawet krótka drzemka przy biurku są formą relaksu. Badania wykazały, że poziom hormonu odpowiedzialnego za stres jest niższy u osób, które podejmują działania zmierzające do jego redukcji – np. poprzez drzemkę. Warto każdego dnia poświęcić kilka chwil na odpoczynek – nawet krótka drzemka powoduje lepsze samopoczucie i wpływa korzystnie na koncentrację.
- Wzrost koncentracji i produktywności – szczególnie po niedospanej nocy warto się zdrzemnąć. Naukowcy udowodnili, że 20 minutowa turbo drzemka mniej więcej po 8 godzinach od obudzenia się, daje więcej korzyści niż 20 minut dłużej w łóżku o poranku. Poczujesz się rześko, będziesz miał lepszy humor, Twoja efektywność wzrośnie – jednym słowem same korzyści. Należy, jednak pamiętać, że przez pierwsze 10 minut po drzemce możesz czuć się nieco „oszołomiony”, ale kiedy to minie sił powinno starczyć do końca dnia.
- Wzrost zdolności zapamiętywania i umiejętności uczenia się – badanie przeprowadzone na studentach, w ramach którego w ciągu jednego dnia w 4 sesjach, studenci zostali poproszeni o wskazanie drobnych różnić na zaprezentowanym obrazku wykazało, że w trakcie 1 sesji studenci osiągali wyniki o tendencji wzrostowej, 2 seria przyniosła stabilizację osiąganych wyników. Studenci, którzy nie odbyli drzemki zaczęli osiągać coraz niższe wyniki w sesji 3 i 4. Studenci, którzy odbyli 20 minutową drzemkę po sesji 2 utrzymali w sesji 3 i 4 poziom wyników osiągnięty w sesji 2. Co ciekawsze osoby, których drzemka trwała około godziny odpowiadały szybciej i precyzyjniej w sesji 3 i 4 niż pozostałe.
- Korzystny wpływ na serce – Greccy badacze przeprowadzili badanie, z którego wynika, że spośród 23 681 osób (które nie miały żadnych dolegliwości sercowych) osoby, które średnio 3 razy w tygodniu robiły sobie 30 minutową „siestę” charakteryzowały się o 37% niższym prawdopodobieństwem zgonu spowodowanego niewydolnością serca.
- Wzrost umiejętności logicznego myślenia – badania przeprowadzone przez NASA wskazują, że 30 minutowa drzemka podnosi umiejętność logicznego myślenia o 40%. Test przeprowadzony na 1000 ochotników wykazał, że osoby pracujące bez chwili odpoczynku osiągały niższe wyniki w testach na inteligencję. Ponadto, ich zdolność do pracy i zapamiętywania obniżyła się w porównaniu do osób, które odbyły drzemkę.
Podsumowując, wspomniana już w poprzednim artykule dr Sara Mednick (specjalizująca się w badaniach nad snem) twierdzi, że drzemanie wpływa korzystnie na serce, gospodarkę hormonalną oraz zdolność komórek do regeneracji. Zdaniem dr Mednick turbo drzemka po prostu maksymalizuje te korzyści. Odnosząc się do tych wszystkich zalet drzemania, może warto się zastanowić nad przewidzeniem miejsca na drzemkę w swoim planie dnia.